بازتاب نیوز

وزارت داخله ادعای عبدالله مبنی بر تیراندازی پولیس بر معترضان در قندوز را رد کرد

٢٧ عقرب ١٣٩٨ روزنامه اطلاعات روز

اطلاعات روز: وزارت داخله‌ی کشور ادعای عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری مبنی بر دخالت پولیس در روند بازشماری آرا و حمله بر معترضان در ولایت قندوز را رد کرده است.

این وزارت در اعلامیه‌ای گفته است که نیروهای امنیتی با حفظ بی‌طرفی کامل تمام مراحل انتخابات را پُشت سر گذرانده و مورد تأیید مردم و نهادهای ناظر بر انتخابات نیز قرار گرفته‌اند.

به نقل از اعلامیه، روز گذشته (یک‌شنبه، ۲۶ عقرب) در نتیجه‌ی اثابت یک فیر مرمی هاوان بر دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت قندوز یک غیرنظامی کشته و پنج نفر دیگر به‌شمول چهار غیرنظامی و یک سرباز امنیت ملی زخمی شده‌اند.

وزارت داخله گفته است که این مرمی هاوان از سوی جنگ‌جویان گروه طالبان پرتاپ شده است. گروه طالبان تا کنون در این باره چیزی نگفته است.

این وزارت در عین حال گفته است: «نیرو های امنیتی افغان با احترام به قوانین نافذه‌ی کشور مکلف به تأمین امنیت تظاهرات‌اند. طبق ماده‌ی سی‌و‌ششم قانون اساسی افغانستان اتباع این کشور حق دارند برای تأمین مقاصد جایز و صلح‌آمیز، بدون حمل سلاح طبق قانون اجتماعات، تظاهرات نمایند.»

وزارت داخله در ادامه به مردم اطمینان داده است که نیروهای امنیتی در مراحل باقی‌مانده‌ی انتخابات نیز بی‌طرفی‌شان را حفظ و اجازه‌ی مداخله در روند انتخابات را نخواهند داشت.

این در حالی است که روز گذشته بازشماری مجدد آرا از سوی کمیسیون مستقل انتخابات در ۲۸ ولایت کشور آغاز شد. این روند در برخی ولایات از جمله سمنگان، فاریاب، تخار و قندوز با ممانعت هواداران شماری از تیم‌های انتخاباتی مواجه شد.

به دنبال آن عبدالله عبدالله بعد از ظهر روز گذشته در یک نشست خبری در کابل گفت که مسئول کمپین انتخاباتی و چند ناظر تیم «ثبات و همگرایی» در قندوز در تیراندازی پولیس زخمی و یک ناظر دیگر این تیم کشته شده است.

او محمد اشرف غنی را متهم کرد که از نیروهای امنیتی به‌منظور مقاصد سیاسی در برابر مردم افغانستان استفاده می‌کند.

لینک اصلی: https://www.etilaatroz.com/87804/interior-ministry-rejects-abdullahs-claim-that-police-shoot-down-protesters-in-kunduz/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading