بازتاب نیوز

نبیل: کمیسیون انتخابات باید توضیح دهد که ۱۳۷هزار رای را که معتبر شناخته از کجا آمده‌است

٢٧ عقرب ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

رحمت الله نبیل، نامزد ریاست جمهوری می‌گوید که کمیسیون مستقل انتخابات باید توضیح دهد که ۱۳۷ هزار رای را که جدیدن معتبر شناخته، از کجا آمده است.

رحمت الله نبیل، رییس دسته‌ی انتخاباتی امنیت و عدالت امروز دوشنبه ۲۷عقرب، در یک نشست خبری در کابل با انتقاد از مسوولان کمیسیون انتخابات، گفت که این کمیسیون به هیچ یکی از خواست‌های مشروع نامزدان ریاست‌جمهوری برای تامین شفافیت پاسخ قناعت‌بخش نداده است.

رییس دسته‌ی انتخاباتی امنیت و عدالت بر تامین شفافیت و تطبیق قانون تاکید می‌کند.

آقای نبیل می‌گوید که کمیسیون مستقل انتخابات مسوولیت دارد تا به سرنوشت رای مردم توجه کند و نگذارد که افغانستان به بحران کشیده شود.

او از کمیسیون انتخابات می‌خواهد که در مورد سرنوشت ۱۳۷هزار رای اختلافی که تلاش می‌شود وارد سیستم ساخته شود، به شهروندان معلومات دهد.

این در حالی است که رییس کمیسیون انتخابات در صفحه‌ی تویترش نگاشته است: «دبیرخانه‌یاین کمیسیون امروز پیرامون ۱۳۷هزار و ۱۰۲هزار معلومات بایومتریکی رای‌دهنده‌گان که مورد ملاحظه‌ی بعضی دسته‌های انتخاباتی است، طی یک سیمینار به مسوولان رسانه‌ها و ناظران نامزدان ریاست جمهوری معلومات مفصل ارایه کرد.»

در همین حال رحمت الله نبیل از دسته‌های انتخاباتی نیز می‌خواهد که نباید تلاش کنند تا احساسات قومی مردم را بر انگیزند.

رییس دسته‌ی انتخاباتی امنیت و عدالت از کمیسیون انتخابات خواست تا عمل‌کردهای خود را باید در چارچوب قانون تنظیم کند. او گفت که شهروندان و حکومت بیش از این توان تحمل بحران را ندارند.

آقای نبیل تاکید می‌کند که حکومت و دموکراسی نوپای افغانستان ملکیت شخصی کسی نیست و نباید اجازه داده شود که مانند کشورهای همسایه کارد به استخوان برسد و مردم دست به اعتراض بزنند.

از سویی عبدالله عبدالله، نیز شام گذشته به دیدار گلبدین حمکتیار رفته و در مورد انتخابات و وضعیت سیاسی کشور گفتگو کرده است.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/40291-2019-11-18-12-39-03

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading