بازتاب نیوز

وزارت کشور افغانستان ادعای تیراندازی پلیس به معترضان در قندوز را رد کرد

٢٧ عقرب ١٣٩٨ خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، وزارت کشور افغانستان ادعای عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور مبنی بر دخالت پلیس در روند بازشماری آرا و حمله به معترضان در ولایت قندوز را رد کرده است.

این وزارت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که نیروهای امنیتی با حفظ بی‌طرفی کامل تمام مراحل انتخابات را پُشت سر گذاشته و مورد تأیید مردم و نهادهای ناظر بر انتخابات نیز قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، روز گذشته (یک‌شنبه، ۲۶ عقرب) در نتیجه‌ اصابت یک راکت به دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت قندوز یک غیرنظامی کشته و پنج نفر دیگر از جمله 4 غیرنظامی و یک سرباز امنیت ملی زخمی شدند.

وزارت کشور افغانستان همچنین گفت که این راکت از سوی طالبان پرتاپ شده است. گروه طالبان تاکنون در این باره چیزی نگفته است.

این وزارت همچنین افزود که نیروهای امنیتی افغان با احترام به قوانین نافذه‌ کشور مکلف به تأمین امنیت تظاهرات‌ هستند. طبق ماده‌ سی‌و‌ششم قانون اساسی افغانستان اتباع این کشور حق دارند برای تأمین مقاصد جایز و صلح‌آمیز، بدون حمل سلاح طبق قانون اجتماعات، تظاهرات نمایند.

وزارت کشور افغانستان در ادامه به مردم اطمینان داده است که نیروهای امنیتی در مراحل باقی‌مانده‌ انتخابات نیز بی‌طرفی‌شان را حفظ و اجازه‌ مداخله در روند انتخابات را نخواهند داشت.

به نوشته روزنامه اطلاعات روز، این در حالی است که روز گذشته بازشماری مجدد آرا از سوی کمیسیون مستقل انتخابات در ۲۸ ولایت افغانستان آغاز شد. این روند در برخی ولایات از جمله سمنگان، فاریاب، تخار و قندوز با ممانعت هواداران شماری از تیم‌های انتخاباتی مواجه شد.

به دنبال آن عبدالله عبدالله بعد از ظهر روز گذشته در یک نشست خبری در کابل گفت که مسئول کمپین انتخاباتی و چند ناظر تیم «ثبات و همگرایی» در قندوز در تیراندازی پلیس زخمی و یک ناظر دیگر این تیم کشته شده است.

وی محمد اشرف غنی را متهم کرد که از نیروهای امنیتی به‌منظور مقاصد سیاسی در برابر مردم افغانستان استفاده می‌کند.

لینک اصلی: https://af.farsnews.com/politics/news/13980827000194

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading