بازتاب نیوز

اشرف غنی: تسلیم‌شدن شمار زیادی از جنگ‌جویان داعش یک دست‌آورد بزرگ است

٢٨ عقرب ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

رییس جمهور غنی از نیروهای امنیتی در ننگرهار به دلیل شکست گروه داعش در ولایت‌های مشرقی قدردانی کرده و آنرا یک دست‌آورد بزرگ خوانده است.

محمد اشرف غنی امروز سه‌شنبه ۲۸ عقرب که برای بررسی وضعیت امنیتی ننگرهار به این ولایت رفته بود، تسلیم‌ شدن شماری زیادی از جنگ‌جویان داعش به نیروهای امنیتی افغانستان را یک دست‌آورد بزرگ خوانده است.

در میان جنگجویان گروه داعش که در ننگرهار تسلیم نیروهای امنیتی افغان شدند شهروندان پاکستان، ایران، تاجیکستان، آذربایجان، قزاقستان، مالدیف و ازبیکستان نیز شامل است.

رییس جمهوری می‌گوید که گروه داعش در افغانستان شکست خورده و این شکست در نتیجه‌ی مبارزه‌ی نیروهای امنیتی کشور به دست آمده است.

این خوش‌بینی حکومت افغانستان درست زمانی ابراز می‌شود که وزارت خزانه داری ایالات متحد، سازمان رفاه اجتماعی نجات را به دلیل فراهم سازی پول و امکانات به گروه داعش در افغانستان، تحریم کرده است.

در خبرنامه‌ی وزارت خزانه داری امریکا از تحریم سید حبیب احمد خان، رهبر سازمان نجات و روح الله وکیل از حامیان این سازمان نیز یاد شده است.

از سوی دیگر ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو اعلام کرده که نیروهای نظامی این سازمان اجازه نخواهد داد تا افغانستان به پایگاه ظهور دوباره‌ی داعش بدل شود.

دبیر کل ناتو گفته است: «برای آن‌که افغانستان به جایگاه ظهور دوباره‌ی داعش که در عراق و سوریه شکست خورده اند، بدل نشود، ما به ماموریت خود که آموزش و مشوره دهی به نیروهای امنیتی افغانستان است ادامه می‌دهیم.»

این همه در حالی است که مایک پومپیو، وزیر امور خارجه‌ی امریکا هفته‌ی گذشته در نشست وزیران امور خارجه‌ی ایتلاف ضد داعش در واشنگتن، نسبت به گسترش تهدید این گروه در خارج از عراق و سوریه هشدار داده بود.

نشست واشنگتن نخستین گردهمایی وزیران خارجه‌ی این ایتلاف است که پس از کشته شدن ابوبکر بغدادی، رهبر گروه داعش به دست نیروهای ویژه امریکا برگزار شده است.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/40307-2019-11-19-12-47-51

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading