بازتاب نیوز

استادان ربوده شده دانشگاه امریکایی-افغانستان رها شدند

٢٨ عقرب ١٣٩٨ روزنامه آرمان ملی

 

دانشگاه امریکایی- افغانستان از رهایی دو استاد خود از بند گروه طالبان استقبال کرده است. این دانشگاه با نشر اعلامیه‌ی در صفحه اینترنتی خود گفته، از کسانی قدردانی می‌کند که در رهایی کیون کینگ و تیموتی ویکس همکاری کرده اند.

در اعلامیه آمده است که کینگ امریکایی و ویکس آسترالیایی در هفتم آگست ۲۰۱۶ از کابل ربوده شدند و این دانشگاه از آن زمان تا کنون با خانواده‌های این دو استاد منتظر رهایی آنها بودند.

خبرگزاری‌های رویترز، اسوشیتتد پرس و فرانس پرس گزارش داده اند که این دو استاد روزسه‌شنبه( 28عقذب) در ولسوالی نوبهار ولایت زابل از بند طالبان رها شده و توسط چرخ‌بال‌ها از محل انتقال یافتند.

خبر رهایی این دو استاد چند ساعت پس از آن نشر شد که گزارش‌ها در مورد رسیدن سه عضو شبکه حقانی به شمول انس حقانی به قطر نشر شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع طالبان گزارش داد که انس حقانی، حاجی مالی خان و حافظ رشید عمری پس از رهایی از بند حکومت افغانستان به قطر رسیده اند.

در این حال عمران خان صدراعظم پاکستان از رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی-افغانستان استقبال کرده است. آقای خان در صفحه توییترش از طرف‌های دخیل که این کار را ممکن ساخته اند قدردانی کرده و می‌گوید که پاکستان به‌عنوان بخشی از تلاش‌هایش برای دست‌یابی به صلح و ثبات در افغانستان سهولت‌هایی را برای رهایی این استادان فراهم ساخت.

رییس جمهور غنی هفته پیش تصمیم مبادله میان سه عضو شبکه حقانی به‌شمول انس حقانی و این دو استاد را اعلام کرد، اما این مبادله به گفته ریاست جمهوری کشور به خاطر عملی نشدن تعهدات از سوی طالبان فوراً صورت نگرفت.

در همین حال مجلس سنا در واکنش به رهایی انس حقانی و دو عضو دیگر طالبان در بدل رهایی دو استاد امریکایی  تاکید کرده که این مساله زمینه‌ساز برای آغاز گفت‌وگوهای صلح شود.

ارگ ریاست جمهوری  با نشر اعلامیه‌‍‌ی گفته که رییس جمهور غنی شب گذشته طی دو تماس تلفنی جداگانه با وزیر خارجه امریکا و مشاور امنیت ملی امریکا در مورد گام‌های بعدی برای تطبیق تصمیم اخیر حکومت افغانستان؛ مبنی بر رهایی سه زندانی طالبان/حقانی گفت‌وگو کرده‌اند.
در اعلامیه آمده که مقام‌های امریکایی تعهد سپردند که با حکومت افغانستان یک‌جا و از نزدیک کار کنند، تا در صورت عدول طالبان از تعهدات‌شان؛‌ در برابر هر گونه اعمال خشونت‌های احتمالی از سوی این گروه، پاسخ دهند.
اعلامیه افزوده که هر دو طرف، هم‌چنین، روی آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها، به عنوان پیش‌شرط‌های لازم برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، به هدف دست‌یابی به یک توافق سیاسی با طالبان، موافقت کرده‌اند.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/22434

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading