بازتاب نیوز

بیش از ۵۰۰ قلم آثار باستانی، دوباره به افغانستان بازگردانده شد

٩ قوس ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه

که بیشتر آن، سکه‌ها و ظروف تاریخی است.
در میان این آثار، مجسمه‌ای از پیکره بودا نیز است که پس از مصادره شدن در هنگ‌کنگ، دوباره به افغانستان بازگردانده شده است.

فهیم رحیمی، رییس موزه ملی افغانستان می‌گوید که در میان این آثار، ۱۹ اثر از دوره غزنویان و بودیسم نیز است که دوباره به موزه تحویل داده شدند.

افزون به این، مجسمه پیکره بودا، مهمترین اثری است که دوباره به موزه ملی افغانستان بازگردانده شده است.
مسوولان موزه ملی افغانستان می‌گویند که نام این پیکره بودایی، "بودای روزه‌دار" است که مربوط قرن سوم یا چهارم میلادی میشود.
این مجسمه در ولایت کاپیسای افغانستان کشف شده بود که از آنجا به هنگ‌کنگ قاچاق شده بود.

در سال‌هایی که افغانستان، جنگ داخلی را تجربه می‌کرد، بخشی از این آثار باستانی تخریب و بخش دیگر آن نیز به بیرون از افغانستان قاچاق شدند.

قرن‌ها پیش، بودیسم یکی از ادیان رایج در افغانستان بود و از همین‌رو، آثار باستانی زیادی از آیین بودیسم در افغانستان پیدا می‌شود.
در موزه ملی افغانستان نیز، بخش خاصی به آثار باستانی بودیسم ویژه شده که بخشی از آثار کنونی که دوباره به افغانستان برگردانده شده در آنجا قرار خواهند گرفت.
همچنین بخش زیادی از آثار بودیسم چون مجسمه‌های بزرگ بودا در بامیان، در زمان حاکمیت طالبان نابود شدند و نیز در دروان جنگ‌های داخلی، موزه ملی افغانستان به عنوان سنگر استفاده می‌شد که در نتیجه ساختمان آن ویران شده بود.
از زمان فروپاشی رژیم طالبان بدین‌سو، ساختمان موزه ملی دوباره بازسازی شد و تلاش‌ها نیز برای برگرداندن آثار باستانی گم‌شده جریان دارد.

 

لینک اصلی: http://fa.rfi.fr/بیش-از-۵۰۰-قلم-آثار-باستانی-دوباره-به-افغانستان-بازگردانده-شد-20191130/افغانستان

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو بین المللی فرانسه

آخرین خبر ها:

Loading