بازتاب نیوز

کمیسیون حقوق بشر افغانستان همچنان در میان برترین نهادهای ملی حقوق بشری جهان

١٢ قوس ١٣٩٨ خبرنامه

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید که با کوشش‌ها و فعالیت‌های خود توانسته است در سال ۲۰۱۹ میلادی، اعتبار خود را برای یک دوره پنج‌‌ساله دیگر‌ به عنوان نهاد معتبر و دارای درجه «A/الف»، در میان نهادهای ملی حقوق بشری در سطح جهان، تمدید شود.

کمیسیون حقوق بشر امروز سه‌شنبه(۱۲قوس) در یک خبرنامه گفته است: “ائتلاف جهانی نهادهای ملی حقوق بشر، ۱۲۳ نهاد حقوق بشری ملی را به عنوان عضو دارد و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، یکی از ۸۸ نهاد دارای رده A در این ائتلاف است.”

این کمیسیون افزوده است که در این ائتلاف، ۳۳ نهاد حقوق بشری دیگر دارای درجه «B/ب» ا‌ند، که حق رأی‌دهی در مکانیسم‌های جهانی حقوق بشری را ندارند و فقط به عنوان ناظر عمل می‌کنند و همچنان نهادهای ملی حقوق بشری شماری از کشورهای منطقه مانند ایران و پاکستان، از شرایط لازم برای عضویت و ارزیابی این ائتلاف برخوردار نیستند.

به گفته کمیسیون حقوق بشر،  ائتلاف جهانی نهادهای ملی حقوق بشر، هر پنج سال یک‌بار و یا بر حسب ضرورت، به ارزیابی نهادهای عضو می‌پردازد. این ارزیابی جهانی نهادهای حقوق بشری، بر اساس اصول پاریس و با توجه به نقش نهادها در حمایت و ترویج حقوق بشر، گستردگی ماموریت و ظرفیت، خودمختاری از حکومت، استقلال تضمین‌شده توسط قانون اساسی، رعایت کثرت‌گرایی در ترکیب هیئت رهبری، منابع و صلاحیت کافی برای تحقیق، مورد بررسی قرار می‌گیرند.

این کمیسیون خاطرنشان کرده که از میان اعضای این ائتلاف، تنها نهادهای دارای درجه A، از حق رأی در مجامع منطقه‌‌ای و بین‌المللی حقوق بشری، حق شرکت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و حق ارائه اسناد به این شورا را دارد که افغانستان جزئی از این نهادها است.

 کمیسیون حقوق بشر اضافه کرده که ائتلاف جهانی نهادهای ملی حقوق بشر ضمن تمدید اعتبار درجه A این کمیسیون، پیشنهادهایی چون داشتن نقش واضح و فعال در روند صلح، بازدید بدون اعلان قبلی از همه محلات سلب آزادی، تامین بودجه نهاد با حفظ استقلالیت از طریق دولت و ایجاد محدودیت در دو دوره کاری برای هیات رهبری کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را ارائه کرده است.

لینک اصلی: http://khabarnama.net/blog/2019/12/03/the-afghan-human-rights-commission-remains-among-the-top-national-human-rights-institutions-in-the-world/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرنامه

آخرین خبر ها:

Loading