بازتاب نیوز

راه اندازی تظاهرات سرتاسری در اکثر ولایات افغانستان

١٢ قوس ١٣٩٨ رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه TRT

هزاران تن ازمردم ولایات کابل، فاریاب، تخار، جوزجان،سرپل، مزارشریف وهرات افغانستان و نیز در خارج از کشور نسبت به احتمال وجود تخلف در انتخابات ریاست جمهوری این کشور تظاهرات کردند.

هزاران تن ازمردم ولایات کابل، فاریاب، تخار، جوزجان،سرپل، مزارشریف وهرات افغانستان نسبت به احتمال وجود تخلف در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که در 28 سپتامبر 2019 برگزار شد، تظاهرات کردند.

این معترضان با تجمع در مراکز این ولایت‌ها شعارهایی مانند "حق خود را می‌خواهیم"، "انتخابات تقلبی را قبول نمی‌کنیم" و " استبداد را رد میکنیم" سر دادند.

رحمت‌الله غفوری، یکی از معترضان در ولایت فاریاب طی سخنانی اظهار داشت: "همان طوری که رای دادن حق مشروع هر شهروند است، پیگیری آرا نیز وظیفه هر شهروند به شمار می‌رود. تقلب در انتخابات هرگز قابل قبول نیست. تا زمان پاسخگوی مقامات کشور به مطالبات ما به تظاهرات ادامه خواهیم داد".

نثار بای، یکی دیگر از شهروندان افغانستان که به نمایندگی از معترضان در تخار سخنرانی کرد، در این خصوص گفت: "اگر کسی تمایل سوء استفاده از آرای مردم در راستای منافع خود داشته باشد، سرنوشت او بد خواهد بود".

گفتنی است سه روز قبل نیز صدها تن از مردمان ولایات مختلف افغانستان در اعتراض به "قانون شکنی از سوی کمیسیون انتخابات" در کابل تظاهرات کردند.

گفتنی است اعلام نتایج انتخابات 28 سپتامبر ریاست جمهوری افغانستان به دلیل اتهامات، تقلب و مشکلات فنی در شمارش آراء بارها به تأخیر افتاده است. کمیسیون انتخابات علی‌رغم مخالفت‌ها در هفت ولایت، روند بازشماری و تفتیش آرا را آغاز کرده و اعلام کرده است تا زمانی که روند بازشماری و تفتیش آرا تکمیل نشود، نمی‌تواند در مورد لغو آرا تصمیم بگیرد.

چهارمین انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان پس از سرنگونی گروه تروریستی طالبان در سال 2001، در تاریخ 28 سپتامبر امسال برگزار شد. این انتخابات برای حفظ امنیت مردم در مقابل حملات احتمالی گروه تروریستی طالبان تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

در این انتخابات 2 میلیون و 695 هزارتن از مجموع 9.6 میلیون واجد شرایط رای دادن برای برگزیدن یکی از 14 نامزد تصدی پست ریاست‌جمهوری افغانستان شرکت کردند. میزان مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در سال 2014 بیش از 50 فیصد بود.

لینک اصلی: https://www.trt.net.tr/dari/fgnstn/2019/12/03/rh-ndzy-tzhrt-srtsry-dr-khthr-wlyt-fgnstn-1316628

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه TRT

آخرین خبر ها:

Loading