بازتاب نیوز

ریاست جمهوری: "حکومت مشارکت ملی انتخابات محور" خلاف قانون است

١٢ قوس ١٣٩٨ روزنامه افغانستان

ریاست جمهوری کشور طرح شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر ایجاد "حکومت مشارکت ملی انتخابات محور" را خلاف قانون خوانده است.
صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری دیروز (دوشنبه، 11 قوس) در واکنش به این طرح، در صفحه رسمی تویتر خود نوشت که "این طرح "در مخالفت صریح با قانون اساسی کشور قرار دارد."
شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری دیروز در یک کنفرانس خبری، ادعا کرد که کمیسیون مستقل انتخابات قادر نیست آرای پاک را از آرای ناپاک جدا کند و به همین دلیل، برای برون رفت از بحران انتخاباتی باید یک حکومت مشارکت ملی انتخابات محور، در محور این شورا، تشکیل شود.
سخنگوی ریاست جمهوری کشور گفته است که "مردم افغانستان در چارچوب قانون اساسی، اراده شان را به هدف تداوم نظام جمهوری با رفتن پشت صندوق‌های رای‌دهی، تمثیل کرده‌اند و به عقب نمی‌گردند."
آقای صدیقی افزوده که "مردم افغانستان سزاوار طرح‌های هوایی و میان تهی نیست." او از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری خواسته که باید به "اراده، تصمیم و جایگاهی را که مردم برای شان برگزیده‌اند، احترام قائل شوند."
تظاهرات در فاریاب و تخار
همزمان با کنفرانس خبری شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، هواداران تیم ثبات و همگرایی دیروز در ولایات فاریاب و تخار، تظاهرات کردند.
آنها در این تظاهرات با شعار "تقلب را نمی‌پذیریم" خواستار جداسازی آرای تقلبی از "آرای پاک" شدند و خواستار باطل کردند 300 هزار رایی شدند که به گفته اعضای تیم ثبات و همگرایی "اساس بایومتریک" ندارد. حامیان این تیم روز جمعه گذشته در کابل و روز یکشنبه در بغلان نیز تظاهرات کرده بودند.
روز شنبه نیز هواداران تیم "دولت ساز" به رهبری محمد اشرف غنی، رئیس جمهور، در ولایت بغلان تظاهرات کردند و از تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات مبنی بر بازشماری بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری، حمایت کردند.
کمیسیون مستقل انتخابات حدود یک ماه قبل اعلام کرد که آرای بیش از هشت هزار محل رای‌دهی را در سراسر کشو برای تأمین شفافیت و شناسایی آرای تقلبی، بازشماری می‌کند.
اما تیم ثبات و همگرایی با بازشماری آرا مخالفت کرد و خواستار توقف آن شد. کمیسیون مستقل انتخابات برای چند روز روند بازشماری را متوقف کرد و با نمایندگان نامزدان معترض چندین نشست برگزار کرد و پس از آن اعلام کرد که معترضان با بازشماری آرا موافقت کرده‌اند و این روند از سر گرفته می‌شود، اما تیم ثبات و همگرایی، بازهم با این روند مخالفت کرد.
کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون بازشماری آرا در 27 ولایت تکمیل کرده، اما هواداران تیم ثبات و همگرایی در هفت ولایت دیگر، مانع بازشماری آرا شده‌اند.
موضع کمیسیون انتخابات چیست؟
کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که بر اساس قوانین انتخاباتی و طرزالعمل‌ها و لوایح، بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری را بازشماری می‌کند تا شفافیت انتخابات تأمین شود.
این کمیسیون بعد از تظاهرات روز جمعه تیم ثبات و همگرایی و در واکنش به خواست این تیم مبنی بر باطل شدن 300 هزار رای، اعلام کرد که "هیچ رایی بدون بدون بازرسی باطل نمی‌شود."
کمیسیون انتخابات تأکید کرد که"بر مبنای قانون و اصل استقلالیت، از آرای مردم حفاظت کرده و تحت هیچ شرایطی حق دخالت در روند انتخابات را به اشخاص، گروه‌ها و یا نهادی نداده و نمی‌دهد."
این نهاد افزوده بود که ماده ۸۶ قانون انتخابات، کمیسیون را مکلف ساخته است تا "در صورت موجودیت شکایت موجه یا علایم مشهود مبنی بر ارتکاب تخلف یا جرم در رابطه به صندوق‌های حاوی ورق رای، صندوق‌های مذکور را قرنطین و در حضور ناظرین، مشاهدین، رسانه‌ها و نماینده‌های کاندیدان بررسی نماید."
کمیسیون به تمام جوانب ذیدخل، به ویژه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و مردم افغانستان اطمینان داده که "تنها به آرای که اساس بایومتریکی داشته باشد، اعتبار می‌دهد."
انتخابات ریاست جمهوری کشور به تاریخ ششم میزان برگزار شد. قرار بود نتایج ابتدایی این انتخابات در 27 میزان و نتایج نهایی در 16 عقرب اعلام شود، اما کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که به دلیل مشکلات تخنیکی و دقت در تأمین شفافیت، نتایج ابتدایی را نمی‌تواند در 27 میزان اعلام کند و در 23 عقرب اعلام می‌کند.
به دلیل جنجال‌ها بر سر بازشماری آرا و اعتراضات تیم ثبات و همگرایی، کمیسیون مستقل انتخابات نتوانست که در 23 عقرب نیز نتایج ابتدایی را اعلام کند و تاکنون روشن نیست که چه زمانی نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری، اعلام می‌شود.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=150783

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading