بازتاب نیوز

امیدوارم نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان به زودی اعلام و مورد پذیرش همه باشد

١٢ قوس ١٣٩٨ صدای افغان - آوا

امیدوارم نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان به زودی اعلام و مورد پذیرش همه باشد
رییس‌جمهور غنی در نشست خبر مشترک با وزیر دفاع آلمان که به کابل آمده است، 
در مورد موضوعات مختلف از جمله همکاری‌های منطقوی، محیط زسیت و نقش زنان و جوانان افغانستان در عرصه‌های متفاوت زندگی بحث و گفت‌وگو کرده است.

غنی از آلمان به عنوان نخستین کشوری نام برد که در ایجاد مفاهمه، نقش تسهیل‌کننده داشته و به حفظ حقوق و دست‌آوردهای سال‌های گذشته‌ی مردم افغانستان تأکید دارد.

وی گفت که آلمان تاکنون میزبان سه کنفرانس بزرگ در مورد افغانستان بوده و از یک افغانستان باثبات و دموکراتیک  حمایت کرده است.

آقای غنی همچنان علاوه کرد که آلمان در سال‌های گذشته در حدود هفت میلیارد دالر از طریق دو مؤسسه «GIZ» و «TFW» به افغانستان کمک های تاثیر گذار کرده است.

او همچنین خاطر نشان کرد: رئیس جمهور غنی در نشست مطبوعاتی با وزیر دفاع آلمان: علاوه بر کمک های مستقیم، آلمان در چارچوب اتحادیه اروپا و ناتو به حیث یک همکار نهایت خوب و حامی افغانستان با ثبات در منطقه، کوشش های زیادی را انجام داده است.

وزیر دفاع آلمان در این نشست خبری گفت: امیداوریم نتیجه انتخابات افغانستان در اسرع وقت اعلام شود و از سوی همه مورد پذیرش قرار گیرد.

وی همچنان گفت که مردم افغانستان قربانی اصلی مبارزه با تروریزم بوده و در کنار آن شماری از نیروهای آلمانی نیز در سال‌های گذشته در کنار نیروهای امنیتی افغان با تروریزم مبارزه کرده و قربانی شده‌اند.
وزیر دفاع آلمان ابراز امیدواری کرد که این قربانی‌های نتیجه‌ی مطلوب در پی داشته باشد.

به گفته‌ی او، ایجاد فضای امن زندگی برای مردم افغانستان هدف مشترک آلمان و افغانستان است و آنان برای رسیدن به این هدف مشترک تلاش می‌کنند.

او افزود که آلمان از سال‌های متمادی با افغانستان همکار بوده و خواستار ادامه‌ی همکاری با این کشور است.   انه گریت کرامپ - کارنباور وزیر دفاع آلمان که در آستانه جشن کریسمس وارد افغانستان شده قبل از سفر به کابل با سربازان آلمانی مستقر در مزار شریف  دیدار کرد.

 وی در این سفر خواستار تمدید ماموریت نظامیان آلمانی در چارچوب ماموریت "آموزش نیروهای افغان و حمایت قاطع" ناتو شد.

این سیاست‌مدار حزب دموکرات مسیحی آلمان پس از رسیدن در شهر مزار شریف گفت که: « امروز، من می گویم که چیزهای زیادی طرفدار [این مسئله] اند که کارهایی را که ما شروع کردیم و هنوز تمام نشده است، می تواند ادامه یابد.»
خانم کرامپ - کارنباور  همچنان از کمپ مارمل پایگاه نیروهای آلمانی در شهر مزارشریف دیدار کرد. هدف از ماموریت نیروهای آلمانی در افغانستان تامین صلح و ثبات در این کشور است.

وزیر دفاع آلمان تاکید کرده که « این راه طولانی و دشوار است، اما امروز می بینیم که پیشرفت در حال انجام است.»

پیش از این دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا نیز در یک سفر غیرمنتظره در میدان هوایی بگرام با نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان دیدار کرد. آقای ترامپ ابراز امیدوارم کرد که گفتگوهای صلح با گروه طالبان نتیجه مطلوب را در پی داشته باشد. ترامپ اظهار داشت که واشنگتن گفتگوهای صلح با طالبان را سه ماه پس از توقف آن دوباره از سرگرفته است. او معتقد است که طالبان نیز اکنون خواهان آتش بس اند.
هرچند در روزهای اخیر گفته می شود که وضعیت امنیتی افغانستان اندکی بهتر شده است، اما آمار شاخص جهانی تروریسم نشان می دهد که سال گذشته ۷۳۷۹ تن در افغانستان براثر حملات تروریستی کشته شده اند؛ تقریباً ۶۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۷.
در حال حاضر در کنار هزاران سرباز امریکایی دست کم ۱۳۰۰ تن از نیروهای نظامی آلمانی نیز در افغانستان مستقر اند.
کشورهای عضو ناتو انتظار دارند که مذاکرات صلح با گروه طالبان و پیوستن آنان به این روند باعث کاهش نیروهای این سازمان در افغانستان شود.
دونالد ترامپ در سفرش به افغانستان یکبار دیگر تاکید کرد که در نظر دارد تا شمار سربازان امریکایی در افغانستان را از حدود ۱۳۰۰۰ به ۸۶۰۰ تن کاهش دهد. 
 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/197094/امیدوارم-نتایج-انتخابات-ریاست-جمهوری-افغانستان-زودی-اعلام-مورد-پذیرش-همه-باشد

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading