بازتاب نیوز

۸۹ درصد مردم افغانستان از مذاکره با طالبان حمایت می کند

١٢ قوس ١٣٩٨ خبرگزاری رشد

نتایج سروی سالانۀ بنیاد آسیا نشان می‌دهد که ۸۹ درصد افغان‌ها از مذاکرات صلح با طالبان حمایت می‌کنند؛ اما ۶۴ درصد آشتی با این گروه را ممکن می‌دانند.

این سروی در نتیجه مصاحبه با ۱۷ هزار و ۸۱۲ زن و مرد در ۳۴ ولایت افغانستان انجام شده و از پاسخ دهندگان در مورد صلح، امنیت، انتخابات و وضعیت اقتصادی پرسیده شده است.

بربنیاد این سروی ۸۹ درصد مردم افغانستان از مذاکرات صلح با طالبان حمایت کرده و ۶۴ درصد آشتی را ممکن دانسته؛ اما این سروی نشان می‌دهد که بیش از ۶۵ درصد افغان‌ها حاضر نیستند که قانون اساسی، آموزش زنان، کار کردن آنان در بیرون از خانه و قلمرو این کشور در جریان مذاکرات صلح قربانی شوند.

این سروی نشان می‌دهد که زنان بیشتر از مردان نگران پیامد‌های مذاکرات صلح با طالبان اند.

بربنیاد این گزارش، ۷۵ درصد افغان‌ها نگران امنیت جانی شان اند که این اضطراب در ارزگان و بادغیس در بالاترین سطح و در پنجشیر و بامیان در پایانترین سطح آن قرار دارد.

۷۶ درصد اشتراک کنندگان این نظرسنجی در روستاها گفته اند که طالبان برای شان تهدید ایجاد می‌کند؛ اما در شهرها ۵۵ درصد مردم گفته اند که جرایم جنایی عمده ترین تهدید در برابر مردم است.

افغان‌های اشتراک کننده در این سروی “دلیل اصلی جنگ طالبان را به ترتیب برگشت به قدرت و حضور نیروهای خارجی گفته اند.”

۸۷ درصد اشتراک کنندگان در این نظرسنجی از آموزش زنان در مدارس اسلامی و مکاتب ابتداییه و لیسه حمایت کرده اند؛ اما وقتی مساله سفر به خارج از ولایت مربوطه و یا خارج از کشور برای آموزش مطرح شده، این حمایت‌ها کاهش یافته است.

بربنیاد این نظرسنجی، ۷۲ درصد جوانان بیکاری را عمده ترین مشکل خوانده اند، ۳۹ درصد دسترسی پایین به تحصیل، ۱۹ درصد مشکلات روانی، ۱۵ درصد وضعیت بد اقتصادی و ۹ درصد جوانان ناامنی را از مشکلات جدی در افغانستان عنوان کرده اند.

۳۶.۱ درصد اشتراک کنندگان در این سروی گفته اند که کشور به سمت درست در حرکت است و آنان به صلح یا پایان جنگ، بهبود وضعیت امنیتی و بازسازی اشاره کرده اند؛ اما ۵۸.۲ درصد گفته اند که کشور به سمت “اشتباه” در حرکت است و آنان به ناامنی، سطح بلند جرایم، وضعیت بد اقتصادی و چگونگی حاکمیت دولت اشاره کرده اند.

از سوی هم در مورد وضعیت اقتصادی نزدیک به ۵۰ درصد مصاحبه شوندگان گفته اند که وضعیت اقتصادی شان بدتر شده است.

لینک اصلی: https://www.roushd.com/89-درصد-مردم-افغانستان-از-مذاکره-با-طالب/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری رشد

آخرین خبر ها:

Loading