بازتاب نیوز

افزایش بیکاری در افغانستان در سایه حضور نیروهای خارجی

١٢ قوس ١٣٩٨ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، یک نظرسنجی در 34 ولایت افغانستان نشان می‌دهد که آمار بیکاری و کاهش دستمزد در این کشوار رو به افزایش است.

براساس این نظرسنجی که توسط «بنیاد آسیا» انجام شد، بیشترین گلایه از بیکاری در روستاهای افغانستان است.

بیش از 17 هزار و 800 شهروند افغانستان در این نظرسنجی مشاکرت کرده‌اند و طبق این آمار 72 درصد جوانان مشکل اصلی خود را بیکاری اعلام کرده‌اند.

همچنین 63 درصد از مردمی که در شهرها زندگی می‌کنند براین باورند که بیکاری بطور فزاینده‌ای روبه رشد است.

برخی از کارگران در شهر کابل نیز در مصاحبه‌های خود اظهار داشته‌اند که میزان اشتغال در مقایسه با سال گذشته 50 درصد کاهش یافته است.

طبق نظرسنجی بنیاد آسیا میزان اشتغال در ولایت‎های بلخ، فاریاب، بامیان، دایکندی، تخار، نورستان و ننگرهار بیش از دیگر ولایت‌هاست، از سوی دیگر ولایت لغمان با کمترین میزان بیکاری مواجه است.

کارشناس چینی: دولت ترامپ تمایلی برای بازسازی افغانستان نداردنهاد آمریکایی: عملکرد بانک جهانی در صندوق بازسازی افغانستان شفاف نیستافشاگری مجدد اداره «سیگار» از حیف و میل هزینه‌های بازسازی افغانستانموسسه گالوپ: بیکاری تهدیدی بزرگ‌تر از طالبان برای مردم افغانستان است

«جان سپکو» سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان در گزارش سه ماهه‌ نخست سالجاری این اداره اعلام کرد که مجموع هزینه‌های بازسازی افغانستان از سال 2002 تاکنون 132.55 میلیارد دلار است.

بر اساس این گزارش، این هزینه‌ها در بخش امنیت، حکومت داری و توسعه، کمک‌های بشردوستانه و فعالیت‌های مدنی بوده است.

هزینه‌های بازسازی افغانستان به نظر برخی از کارشناسان باوجودی که رقم قابل توجهی است اما در بازسازی این کشور تاثیر چندانی نداشته است.

دفتر سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان موسوم به «سیگار» سال گذشته نیز در گزارشی از نحوه ارائه کمک‌های مالی آمریکا به افغانستان انتقاد کرد.

اداره سیگار تصریح کرد که روش نادرست آمریکا در ارائه کمک‌های مالی به افغانستان سبب گسترش فساد اداری در این کشور شده است.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/09/12/2152260/افزایش-بیکاری-در-افغانستان-در-سایه-حضور-نیروهای-خارجی

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading