بازتاب نیوز

وزیر دفاع آلمان بر شامل ساختن سیاستمداران افغان در گفتگوهای صلح تأکید کرد

١٢ قوس ١٣٩٨ دويچه وله

انه گریت کرامپ - کارنباور وزیر دفاع آلمان روز سه شنبه پس از دیدار با سربازان آلمانی مستقر در افغانستان، با محمد اشرف غنی رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه دیدار کرد. 

وزیر دفاع آلمان در یک نشست مشترک خبری با رئیس جمهور غنی خواستار شریک ساختن سیاست‌مداران افغان در روند گفتگوهای صلح با گروه طالبان شد. او گفت: « ما باور داریم که در گفتگوها و توافقات صلح باید سیاست‌مداران و رهبران افغان سهیم ساخته شوند.» در یک اعلامیه که از سوی ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده، از وزیر دفاع آلمان نقل قول شده: «یک حکومت قدرتمند که در نتیجۀ انتخابات آزاد به میان بیاید، می تواند پروسۀ صلح را تقویت بخشد و مذاکرات را به پیش ببرد.»

این اظهارات خانم کرامپ – کارنباور پس از انتقادهایی مبنی بر عدم شامل ساختن دولت افغانستان در مذاکرات صلح میان طالبان و واشنگتن، مطرح می شود. 

وزیر دفاع آلمان همچنان در این نشست خبری تاکید کرده که هدف مشترک برلین و کابل این است که مردم افغانستان در امنیت، صلح و آزادی زندگی کنند.     
او گفته که همکاریهای آلمان و افغانستان در این زمینه به خوبی پبیش می روند و ادامه خواهد یافت.

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان از مشارکت نظامی و ملکی آلمان در افغانستان قدردانی کرد و گفت که خانواده‌های سربازان آلمانی که در افغانستان کشته شده اند، برای امنیت و آزادی افغانستان بهای سنگینی پرداخته اند.

مطلب مرتبط: وزیر دفاع آلمان: رسیدن به صلح در افغانستان همچنان طولانی و دشوار است

وزیر دفاع آلمان که همزمان رهبر حزب دموکرات مسیحی (حزبی که انگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز عضویت آن را دارد) است، ابراز امیدواری کرده که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نتایج سریع، پایدار و قابل قبول برای همه را در پی داشته باشد.  
انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه سپتمبر برگزار شد، اما تا هنوز نتایج آن به دلیل آنچه مشکلات فنی و اتهامات تقلب عنوان می گردد، اعلام نشده است. آگاهان هراس دارند که نتایج مورد اختلاف می تواند سبب بحران سیاسی جدید در کشور شود. 
na/nf (dpa)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/وزیر-دفاع-آلمان-بر-شامل-ساختن-سیاستمداران-افغان-در-گفتگوهای-صلح-تأکید-کرد/a-51512958?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading