بازتاب نیوز

مسکو قوانین رسانه ای علیه خبرنگاران خارجی را تشدید نموده است

١٢ قوس ١٣٩٨ دويچه وله

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، دوشنبه شام ماده اضافی بر یک قانون رسانه ها را که حدود دوسال قبل تصویب گردیده است، به امضاء رسانید. براساس ماده جدید، در آینده خبرنگاران و وبلاگ نویسان خارجی نیز می توانند تحت نظارت قرار گیرند. براساس این ماده که بر قانون رسانه ها افزوده شده است، فعالان رسانه ای خارجی نیز می توانند به گونه انفرادی و در صورتی که با رسانه های غیر معتمد روسیه همکاری داشته باشند، به عنوان «مأموران خارجی» درجه بندی شوند.

پارلمان روسیه این ماده اضافی را در ماه نوامبر سال روان به تصویب رسانید. 

از سال ۲۰۱۲ به اینسو رسانه های خارجی، در صورتی که از خارج تمویل شوند، موظف اند تا خودرا به عنوان «مأموران خارجی» ثبت نام نمایند. درغیر آن به پرداخت جریمه نقدی و مسدود ساختن دفاتر خویش محکوم می شوند.

Russland Unterhaus - Duma (picture-alliance/dpa/A. Novoderezhkin)

نمایی از «دوما» پارلمان روسیه در مسکو

گفته می شود که از این ماده جدید قانون کارمندان شبکه های خارجی به شمول رادیو صدای امریکا و رادیو آزادی متأثر خواهند شد.  

وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا در واکنش به این تصمیم پارلمان روسیه، »دوما« یا  پارلمان این کشور را به تضمین و رعایت آزادی بیان فراخوانده است و تأکید کرده است که با «این ماده صداهای مستقل تحت فشار» قرار می گیرند.

سازمان دیدبان حقوق بشر نیز ضمن اعلامیه ای تأکید کرده است که تشدید این قانون می تواند دلیل نگرانی بوده و ماده جدید احتمالاً بر فعالیت های خبرنگاران مستقل تأثیرات منفی برجا خواهد گذاشت.

پوتین همچنان قانون دیگری را نیز به امضاء رسانیده است که براساس آن درآینده، در صورت فروش سمارتفون یا کامپیوتر باید نرم افزار روسی از قبل در آنها نصب شده باشد.

NF/SI/ DPA

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/مسکو-قوانین-رسانه-ای-علیه-خبرنگاران-خارجی-را-تشدید-نموده-است/a-51512926?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading