بازتاب نیوز

بنیاد آسیا: میزان خوشبینی مردم افغانستان نسبت به آینده‌ی شان افزایش یافته است

١٢ قوس ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

بنیاد آسیا در نظر سنجی تازه‌اش می‌گوید که در سال ۲۰۱۹ میزان خوش‌بینی مردم افغانستان نسبت به آینده‌ی شان به ۳۶ درصد رسیده‌ که نظر به سال پیش، افزایش چهار درصدی را نشان می‌دهد.

تازه‌ترین نظر سنجی بنیاد آسیا با مصاحبه‌ی رو در رو با ۱۸ هزار نفر در ۳۴ ولایت کشور که بالای ۱۸ سال سن داشته تهیه شده و امروز سه‌شنبه در حضور نماینده‌گان کشورهای جهان ارایه شد.

بربنیاد این نظرسنجی در سال روان میلادی میزان خوشبینی مردم افزایش یافته است.

این بررسی نشان می‌دهد که ۳۶ درصد مردم گفته اند؛ افغانستان به سمت درست در حرکت است در حالی که این رقم در سال گذشته میلادی ۳۲ درصد بود.

بزرگ‌ترین دلیل خوش‌بینی مردم افغانستان در پیوند به آینده‌ی کشور، امید به پایان یافتن جنگ از راه گفتگوهای صلح خوانده شده است.

هم‌زمان میزان بدبینی مردم نسبت به آینده‌ی کشور اندکی کاهش را نشان می‌دهد.

در حدود ۵۸ درصد مردم به این باورند که افغانستان در مسیر نادرست حرکت می‌کند و از بابت ناامنی و وضعیت بد اقتصادی نسبت به آینده‌ی کشور خوش‌بین نیستند.

به باور آنها، ناامنی‌ها روبه افزایش است، مردم با اقتصاد فروپاشیده‌ای رو به رو اند و هنوز فساد گسترده در نهادهای حکومتی وجود دارد.

در بخش دیگری از این نظرسنجی،مردم افغانستان دیدگاه شان را در پیوند به حفظ قانون اساسی و نظام دموکراسی در گفتگوهای صلح بیان کرده اند.

براساس این نظر سنجی بیشتر از ۶۰ درصد مردم گفته اند که باید در گفتگوهای صلح، قانون اساسی و آزادی‌های شهروندی قربانی نشوند.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/40453-2019-12-03-12-31-14

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading