بازتاب نیوز

بنیاد آسیا: امید به زندگی مردم افغانستان افزایش یافته است

١٢ قوس ١٣٩٨ خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، بنیاد آسیا در نظر سنجی تازه‌ خود می‌گوید که در سال ۲۰۱۹ میزان خوش‌بینی مردم افغانستان نسبت به آینده‌ خود به ۳۶ درصد رسیده‌ که نظر به سال پیش، افزایش چهار درصدی را نشان می‌دهد.

تازه‌ترین نظر سنجی بنیاد آسیا با مصاحبه‌ی رو در رو با ۱۸ هزار نفر در ۳۴ ولایت افغانستان که بالای ۱۸ سال سن داشته تهیه شده و امروز سه‌شنبه در حضور نمایندگان کشورهای جهان ارایه شد.

براساس این نظرسنجی در سال جاری میلادی میزان خوشبینی مردم افزایش یافته است.

این بررسی نشان می‌دهد که ۳۶ درصد مردم گفته‌اند؛ افغانستان به سمت درست در حرکت است در حالی که این رقم در سال گذشته میلادی ۳۲ درصد بود.

بزرگ‌ترین دلیل خوش‌بینی مردم افغانستان در رابطه با آینده‌ افغانستان، امید به پایان یافتن جنگ از راه گفتگوهای صلح خوانده شده است.

همزمان میزان بدبینی مردم نسبت به آینده‌ کشور اندکی کاهش را نشان می‌دهد.

در حدود ۵۸ درصد مردم به این باورند که افغانستان در مسیر نادرست حرکت می‌کند و از بابت ناامنی و وضعیت بد اقتصادی نسبت به آینده‌ افغانستان خوش‌بین نیستند.

به باور آنها، ناامنی‌ها روبه افزایش است، مردم با اقتصاد فروپاشیده‌ای رو به رو اند و هنوز فساد گسترده در نهادهای حکومتی وجود دارد.

در بخش دیگری از این نظرسنجی،مردم افغانستان دیدگاهشان را در رابطه با حفظ قانون اساسی و نظام دموکراسی در گفتگوهای صلح بیان کرده اند.

به نوشته تلویزیون یک، براساس این نظر سنجی بیشتر از ۶۰ درصد مردم گفته‌اند که باید در گفتگوهای صلح، قانون اساسی و آزادی‌های شهروندی قربانی نشوند.

لینک اصلی: https://af.farsnews.com/social/news/13980912001041

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading