بازتاب نیوز

تحقیق: نگرانی های افغانها ازبابت امنیت شخصی آنان افزایش یافته است

١٢ قوس ١٣٩٨ دويچه وله

بنیاد آسیا در یک پژوهش تازه به چگونگی وضعیت مردم در افغانستان پرداخته است. نتایج تحقیق سالانه بنیاد آسیا نشان می‌دهد که ۷۴،۵در صد از شهروندان افغانستان  از امنیت شخصی خویش نسبت به گذشته هراس دارند.  بربنیاد این تحقیق  این رقم نسبت به سال ۲۰۱۸ سه در صد افزایش یافته است.

 بربنیاد پژوهش مذکور که امروز سه شنبه منتشر شده است، برخلاف تحقیق  سالهای گذشته این نهاد، » افزایش خوشبینی در ارتباط به مذاکرات صلح، وضعیت امنیتی و اقتصادی از مسایلی اند که بر دیدگاه های افغانها تأثیرگذار اند.   عبدالله احمدزی، رئیس بنیاد آسیا در بخشی از این سروی گفته است:« امیدواری بیشتر در بخش گفتگو های صلح، هراس از نا امنی ها و به همین گونه اقتصاد بخش هایی اند که بر دیدگاه های افغانان تاثیر داشته اند.»

بیشتر بخوانید: نظرسنجی: اعتماد افغان‌ها به حکومت کاهش یافته است

این همه پرسی از ماه جولای سال ۲۰۱۹ میلادی تا ماه اگست سال روان میلادی را در بر گرفته است و درتمام ولایت های افغانستان راه اندازی شده است. بنیاد آسیا دراین تحقیق در مجموع با ۱۷ هزارو ۸۱۲ تن که بیشتر از ۱۸ سال سن داشته اند، در ۳۴ ولایت افغانستان گفتگو کرده است.

بیشتر بخوانید: بررسی جدید: کاهش پیوسته حمایت از طالبان

یافته های بنیاد آسیا نشان می دهند که در مقایسه به امسال، در سال ۲۰۱۳  شمار زیادی از افغانان به پیشرفت افغانستان و حرکت این کشور در مسیر درست باور داشتند ، این رقم در سال ۲۰۱۶کاهش چشمگیری یافته بود. در تحقیق امسال این بنیاد ۱،۳۶ درصد افغانان گفته اند که این کشور در مسیر درست در حرکت است این رقم در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به ۸،۳۲ می رسید. اما ۲،۵۸  درصد مردم افغانستان در این تحقیق گفته اند که این کشور در مسیر نادرست در حرکت است، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳، ۶۱ در صد بود.

 یک اصل مهم خوشبینی مردم در باره این که افغانستان در مسیر درست در حرکت است "گفتگو های صلح و پایان جنگ" است.

Infografik National mood Afghanistan ENG

تصویر آرشیف: گراف نظر افغان ها در مورد مسیری که این کشور در حرکت است

 به نقل از بنیاد آسیا گفتگو های صلح و تآخیر در اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری موضوعات اصلی مورد  بحث در میان پاسخ دهندگان این تحقیق به شمار می روند.

 در این تحقیق تعداد افغانهای که از احتمال پیروزی گفتگوهای صلح ابراز خوشبینی کرده اند، به تناسب گذشته افزایش یافته است. در این سروی ۶۴ در صد شرکت کننده گان گفته اند که صلح با طالبان امکان پذیر است. این رقم در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۵۳،۵ در صد و در سال ۲۰۱۷ میلادی این رقم به ۵۲،۲ در صد می رسید.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/تحقیق-نگرانی-های-افغانها-ازبابت-امنیت-شخصی-آنان-افزایش-یافته-است/a-51514006?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading