بازتاب نیوز

تمیز کردن دندان ها می تواند از تکالیف قلبی جلوگیری کند

١٢ قوس ١٣٩٨ دويچه وله

تمیز کردن منظم دندان ها نه تنها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و التهاب بیره ها بسیار مهم است، بلکه می تواند در حفاظت قلب نیز کمک کند. یک تحقیق تازه در کوریای جنوبی نشان داده است افرادی که روزانه حد اقل سه بار دندان های خود را تمیز می‌کنند، کمتر با خطر ابتلاء به اریتمی یا آشفتگی نظم قلب و همچنان نارسایی قلب روبرو می‌شوند.

در هیچ جای دیگر بدن انسان، به تناسب دهن، بیشتر باکتری جمع نمی‌شود. اگر در تمیز کردن دندان ها غفلت صورت گیرد، این باکتری ها به بخش های دیگر بدن راه می یابند. این می تواند سبب بروز التهاب نخست در ناحیه دندان و بیره گردیده و بعد این التهاب از طریق رشته های عصبی و خونی به نقاط دیگر بدن برسد.

رابطه بهداشت یا حفظ سلامت دندان با یک سلسله بیماری ها، مانند التهاب های ریه و قلب، اختلال نعوذ (ضعف جنسی مردان)، سکته های قلبی و سکته های مغزی، از دیر زمانی معلوم بود. تحقیقات تازه در کوریای جنوبی حالا احتمال یک رابطه دیگر را نیز نشان داده است.

پژوهشگران برای این تحقیق شان از داده های بیمه صحی کشور استفاده کرده و ۱۶۱۲۸۶ تن میان سنین ۴۰ تا ۷۹ ساله را انتخاب کردند، که در سوابق صحی شان هیچگونه بیماری قلبی درج نشده بود. آنها قد، وزن، نتایج معاینات لابراتواری، بیماری ها، شیوه زندگی، وضعیت سلامت و بهداشت دهن این افراد را ثبت کردند. محققان حدود یک دهه بعد معاینات خود بالای این افراد را تکرار کردند. نتایج نشان داد که ۴۹۱۱ تن (۳ درصد) "آتریال فیبریلشن" (یک نوع اریتمی قلب) داشته و ۷۹۷۱ تن (۴،۹ درصد) به نارسایی قلب دچار بودند.

Zahnseide (Fotolia/line-of-sight)

با نخ یا تار دندان می توان باقیمانده مواد غذایی را از میان دندان ها دور کرد

بیشتر از همه جالب این بود که افرادی که روزانه سه بار و یا بیشتر از آن دندان های خود را تمیز کرده بودند، به تناسب کسانی که کمتر به بهداشت دهن کوشیده بودند، حدود ۱۰ درصد کمتر با خطر ابتلاء به اریتمی قلب و ۱۲ درصد کمتر با خطر نارسایی قلب روبرو بودند.

در این تحقیق به چگونگی تأثیر بهداشت دندان ها بالای قلب پاسخی داده نشده است، اما پژوهشگران حدس می زنند که تمیز کردن منظم دندان ها سبب کاهش میزان باکتری ها در آن قسمت های از بیره و دندان می‌گردد که به مشکل قابل دسترس اند. به این ترتیب از نفوذ باکتری ها به سیستم دوران خون جلوگیری صورت می‌گیرد.

هرچند این تحلیل و ارزیابی به اساس داده های تنها یک کشور صورت گرفته است، با آنهم دست اندرکاران این پژوهش می گویند که آنها این تحقیق را بالای یک گروه بسیار بزرگ انسان ها در یک مدت طولانی انجام داده اند و از همین خاطر نتیجه آن نیز می تواند ارزشمند باشد.

dpa / si, nf

 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/تمیز-کردن-دندان-ها-می-تواند-از-تکالیف-قلبی-جلوگیری-کند/a-51514695?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading