بازتاب نیوز

کارساخت سقف حفاظتی خانقاه پدرمولانا در بلخ آغاز شد

١٢ قوس ١٣٩٨ دويچه وله

پس از انتقاد ها، انتشار و دست به دست شدن تصاویر خانقاه پدر مولانا در شبکه های اجتماعی، حکومت افغانستان وادار شده است تا برای حفاظت از این آبده تاریخی اقدام کند.

 مقام های محلی ولایت بلخ اعلام کردند که کار ساخت پوشش یا سقف محافظتی خانقاه بهاءالدین، پدر مولانا جلال الدین محمد بلخی از یک هفته به اینسو آغاز شده است.

بیشتر بخوانید: افغان‌ها به ایران و ترکیه: مولانا از شما نیست!

منیراحمد فرهاد، سخنگوی والی بلخ به دویچه وله گفت که کار ساخت این سقف محافظتی با پایه های فلزی، پس از پیشنهاد مقام های محلی بلخ به حکومت از سوی بخش عملیاتی اداره امور ریاست جمهوری روی دست گرفته شد: « این بام حفاظتی خانقاه مولانا از سوی حکومت افغانستان پیش برده می شوند و تا دو ماه آینده تکمیل خواهد شد.»

بیشتر بخوانید: همایش بین المللی خداوندگار بلخ در مزار شریف برگزار شد

این خانقا که در ولسوالی بلخ در چهل و پنج کیلومتری شهر مزار شریف در روستای سلطان بهاوالدین ولد موقعیت دارد، ۹۰۰ سال قدامت تاریخی دارد.

Aufbau Arbeit der Mevlana Kloster in Balkh Afghanistan (DW/M. Farhad)

تصویر: روند بازسازی سقف حفاظتی خانقاه

 تصاویر دست به دست شده این خانقاه بیانگر آن اند که این بنای تاریخی روبه ویران شده است. مقام های محلی بلخ می گویند که پنج سال پیش ترکیه اعلام کرد که از طریق بنیاد انکشافی ترکیه در افغانستان کار بازسازی خانقاه مولانا را آغاز می کند، اما به دلایل نا معلوم این اقدام عملی نشد.

 اما سخنگوی والی بلخ می افزاید که در باره باز سازی این آبده تاریخی رأی زنی ها از سوی برخی از مقام های حکومتی ادامه دارند:« قرار گزارش هایی که ما داریم با تلاشهای دکتر سمیع حامد، برنامه همین است که در آینده نزدیک بر اعمار مجدد خانقاه کار های مقدماتی آغاز شود.»

 مولانا جلال الدین محمد بلخی در سال ۶۰۴ هجری شمسی در بلخ زاده شد و پدر او مولانا محمد بن حسین خطیبی معروف‌به بهاءالدین ولد و سلطان‌العلما، از بزرگان صوفیه و عارفان زمان خود بود. بهاوالدین ولد در سال ۶۱۰ هنگامی که مولانا جلال الدین محمد بلخی ۱۲ سال داشت زاد گاه اش بلخ را ترک کرده و در قونیه مسکن گزین شد.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/کارساخت-سقف-حفاظتی-خانقاه-پدرمولانا-در-بلخ-آغاز-شد/a-51514454?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading