بازتاب نیوز

نظرسنجی: حدود ۹۰ درصد مردم افغانستان در مورد گفتگوهای صلح، آگاهی ندارند

١٢ قوس ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه

در این نظرسنجی که از سوی بنیاد آسیا انجام و نشر شده، با ۱۸ هزار پرسش‌شونده که بالاتر از ۱۸ سال سن داشتند گفتگو شده و از آنان پرسش‌های گوناگونی در مورد گفتگوهای صلح، امنیت، انتخابات، اقتصاد، حکومت، فساد و چند موضوع کلیدی دیگر پرسیده شده است.

در این نظرسنجی تاکید شده که از میان تمامی پرسش‌شوندگان ۸۰ درصد آنان روستایی و ۲۰ درصد دیگر شهری هستند.

در این نظرسنجی آمده که ۸۸.۵ درصد از کل پرسش‌شوندگان از گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان پشتیبانی کرده‌اند، اما تاکید شده که میزان امیدواری از به نتیجه رسیدن این گفتگوها در مناطق مختلف افغانستان، متفاوت است.

هرچند نزدیک به ۹۰ درصد از پرسش‌شوندگان این نظرسنجی گفته اند که در مورد گفتگوهای جاری صلح آگاهی ندارند، اما مطابق این نظرسنجی، ۶۴ درصد آنان گفته‌اند که ممکن گفتگوهای صلح دولت افغانستان با طالبان، نتیجه بدهد.

 ۷۷ درصد از پرسش‌شوندگانی که در مناطق شرقی و ۷۳ درصد که در مناطق جنوب غربی افغانستان زندگی می‌کنند از به نتیجه رسیدن گفتگوهای صلح ابراز امیدواری کرده اند درحالی که میزان امیدواری در مورد نتیجه‌بخش بودن انتخابات در مناطق مرکزی افغانستان ۳۸ درصد گفته شده است.

۵۵ درصد از کل پرسش‌شوندگان در مورد موارد مهمی که باید در گفتگوهای صلح حفظ گردد، به حفظ قانون اساسی تاکید کرده‌اند، ۵۴ درصد دیگر هم از داشتن دولت مرکزی قوی حمایت کرده و ۴۷ درصد نیز خواهان حفظ آزادی رسانه‌ها شده‌اند. در این میان ۱۸ درصد خواهان ادامه حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان شده و ۴۶ درصد نیز از حفظ آزادی بیان پشتیبانی کرده‌اند.

حفظ حقوق بانوان یکی از مواردی بود که به بنیاد این نظرسنجی، مورد پشتیبانی بیشتر پرسش‌شوندگان قرار گرفته است.

بخش دیگر این نظرسنجی، نظر پرسش‌شوندگان را در مورد مسیر حرکت افغانستان جویا شده است که ۳۶ درصد از آنان گفته‌اند افغانستان در مسیر درستی در حرکت است، اما ۵۸ درصد دیگر باورمندندن که افغانستان در مسیر درستی نیست.

بنیاد آسیا بیش از یک دهه است که همه ساله ارزیابی را در مورد وضعیت افغانستان انجام و نشر می‌کند.

امسال این نظرسنجی درحالی نشر شده که قرار است گفتگوهای صلح، بار دیگر ازسر گرفته شود و دو طرف نیز برای زمینه‌سازی این گفتگوها، در این اواخر، زندانی‌‎های یکدیگر را آزاد کرده‌اند که پر سر و صداترین آن، آزادی انس حقانی با دو فرمانده دیگر طالبان در بدل رهایی دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان بود.

لینک اصلی: http://fa.rfi.fr/نظرسنجی-حدود-۹۰-درصد-از-مردم-افغانستان-در-مورد-گفتگوهای-صلح-آگاهی-ندارند-20191203/خاورمیانه

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو بین المللی فرانسه

آخرین خبر ها:

Loading