بازتاب نیوز

محکمۀ هاگ در مورد جرایم جنگی افغانستان جلسه استماعیه برگزار می‌کند

١٢ قوس ١٣٩٨ صدای افغان - آوا

محکمۀ هاگ در مورد جرایم جنگی افغانستان جلسه استماعیه برگزار می‌کند
این استماعیه به تاریخ چهارم دسمبر (۱۳ قوس) آغاز و قرار است تا ششم دسمبر ادامه یابد.
یک نشست مقدماتی که پیش از آغاز روند محاکمه برگزار شده بود، به تاریخ ۱۲ اپریل ۲۰۱۹ پذیرفت که طالبان، نیروهای افغان، نظامیان امریکایی و کارمندان اداره استخبارات امریکا در افغانستان مرتکب جرایم جنگی شده اند.
قضات پذیرفتند که هیچ تحقیقاتی یا پی‌گیری قانونی افرادی که ادعا می‌شود مسوول باشند،‌ صورت نگرفته است. قضات همچنان گفته اند که از جمله ۷۰۰ نفر از قربانیان که در مورد جرایم جنگی افغانستان به این محکمه شکایت کرده اند، ۶۸۰ آن از آغاز تحقیقات رسمی در این مورد استقبال کرده اند.
با آنهم پیش از این، محکمه بین المللی جرایم اعلام کرده بود که تحقیقات رسمی در مورد افغانستان را آغاز نمی‌کند چون به گفته قضات در این مقطع زمانی تحقیقات به تامین عدالت منتج نخواهد شد.
ضیا مبلغ، عضو گروه عدالت انتقالی افغانستان می‌گوید که بدون اقدامات محکمه بین المللی جرایم،‌ عدالت در افغانستان یک شعار میان تهی خواهد بود.
او افزود: "مصوونیت از جرایم در افغانستان نشان می‌دهد که چرا به محکمه بین المللی جرایم منحیث بلندترین مرجع قضایی، به شدت نیاز است."
محکمه در جریان جلسه استماعیه، به اظهارات منابع مختلف به شمول نمایندگان دفتر وکلا، حکومت افغانستان و نمایندگان قربانیان گوش خواهد داد.
 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/197119/محکمۀ-هاگ-مورد-جرایم-جنگی-افغانستان-جلسه-استماعیه-برگزار-می-کند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading