بازتاب نیوز

مدال میلر بر سینه دوستم، آیا جنرال خریدنی است؟

١٢ قوس ١٣٩٨ خبرگزاری آریانا نیوز


روز جمعه طرفداران تیم ثبات و همگرایی و سایر نامزدان مخالف تقلب و فساد در انتخابات در کابل گرد هم آمدند و تظاهرات در بخش های عمده  افغانستان در جریان است.

تظاهرات کننده گان کمیسیون انتخابات و دولت اشرف غنی را متهم به تخلف و تقلب های گسترده در انتخابات کرده اند. براساس اعلام های قبلی قرار است تظاهرات برای اعتراض به این اقدامات ادامه داشته باشد.

در این شرایط به نظر میرسد در ارگ سفید نیز به اندازه ارگ ایجاد نگرانی کرده است. دونالد ترمپ در شب شکرگذاری سرزده وارد افغانستان شد و در غیبت داکترعبدالله با اشرف غنی دیدار کرد. دیداری که از سوی برخی به حیث پیام تهدید به داکتر عبدالله تعبیر شده است.

سکات میلر، فرمانده‌ نیروهایی امریکایی و اسدالله خالد، ‌سرپرست وزارت دفاع ملی، پس از چاشت روز دوشنبه (11 قوس) به منظور دیدار با جنرال عبدالرشید دوستم، وارد شهر شبرغان ولایت جوزجان شدند.

جنرال دوستم در این دیدار به فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان گفت: اشرف غنی احمدزی قطعا برای ما و ‌مردم افغانستان دیگر پذیرفتنی نیست او یک تهدید جدی برای افغانستان واحد و دیموکراسی نوپا در کشور ما است. همین که مردم برایش رأی ندادند و‌با خالی کردن خزانه دولت زیر ۳۵ فیصد رأی بدست آورد به این معناست که مردم او را دیگر نمی‌خواهند.

محمد محقق نیز از زبان جنرال دوستم نگاشته است كه آقاى دوستم به جنرال ميلر و اسدالله خالد گفته كه حرف نهايى را در باره انتخابات با داكترعبدالله عبدالله بزنيد.

جنرال دوستم که در روزهای قبل مخالف بازشماری آرا بود، پس از دیدار با فرمانده ناتو گفت: آرای پاک از آرای ناپاک جدا شود و برای معترضین جواب قناعت بخش داده شود!

کارشناسان معتقدند که واشینگتن تلاش دارد در میان متحدین داکتر عبدالله ایجاد شکاف کند. در همین راستا جنرال میلر بی برنامه به دیدار جنرال دوستم رفته و به جنرال دوستم مدالی تقدیم کرده است. به نظر میرسد امریکایی ها به دنبال این استند تا همراهی امنیتی این رهبر جهادی قدیمی را خریداری کنند. با این هدف که بتوانند فشارهای سیاسی بر ارگ را کاهش دهند. اما نکته اساسی این است که آیا جنرال خریدنی است؟

لینک اصلی: https://ariananews.co/all-news/مدال-میلر-دوستم-جنرال.html/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آریانا نیوز

آخرین خبر ها:

Loading