بازتاب نیوز

ابتلای سه هزار تن به ایدز در افغانستان

١٢ قوس ١٣٩٨ خبرگزاری آریانا نیوز


فدا محمد پیکان، معین وزارت صحت کشور روز یکشنبه (۱۰ قوس) در نشست روز جهانی مبارزه با ایدز گفت که در جریان سال روان خورشیدی، ۱۵۰ واقعه مثبت بیماری ایدز ثبت شده، در حالی که سال پیش این آمار به ۱۸۳ مورد می‌رسید.

به گفتۀ آقای پیکان، بیشتر بیماران ایدز، معتادان مواد مخدر اند و نسبت به زنان آمار مردان بیشتر است.

پیکان افزود: گر چند از لحاظ ارقام ما می‌توانیم بگوییم که کاهش پیدا کرده؛ ولی نمی‌شود با رقم بگوییم که کاهش پیدا کرده یا افزایش پیدا کرده، به خاطر اینکه به یک سروی جامع نیاز دارد.

معین وزارت صحت عامه مرزهای باز، استفاده از مواد مخدر، آگاهی اندک مردم از بیماری ایدز، ناامنی، جنگ و خشونت‌ها را از دلایل مبتلاشدن افراد به بیماری ایدز در این کشور یاد کرد و گفت که برای جلوگیری از گسترش این بیماری در کشور، به همکاری نهادهای داخلی و جهانی نیاز است.

موصوف افزود: که وزارت صحت عامه برای تداوی مبتلایان و وقایۀ مردم در برابر بیماری ایدز، مراکزی را در ولایات ایجاد کرده و مردم می‌توانند برای آگاهی و تداوی رایگان به این مراکز مراجعه کنند.

این اظهارات در حالی بیان میشود که در افغانستان، به دلیل حساسیت‌های فرهنگی، برخی افراد آلوده به ایدز، از رفتن به مراکز صحی خودداری می‌کنند که این رویکرد سبب نبود آمار دقیق مبتلایان شده است.

لینک اصلی: https://ariananews.co/news/ابتلا-سه-هزار-ایدز-افغانستان.html/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آریانا نیوز

آخرین خبر ها:

Loading