بازتاب نیوز

حمله لفظی ترامپ به رئیس جمهور فرانسه به خاطر انتقاد از ناتو

١٢ قوس ١٣٩٨ دويچه وله

رهبران ۲۹ کشور عضو پیمان نظامی ناتو در لندن گردهم آمده اند تا از ۷۰ سالگی این سازمان تجلیل کنند. ناتو با نشر اعلامیه ای گفته که در نشست سران در لندن در مورد، تقویت نیروها، شناخت فضا به عنوان یک حوزه عملیاتی در کنار زمین، بحر، هوا و سایبری، تجدیدبرنامه عمل در برابر تروریسم و تعادل در سرمایه گذاری در زمینه های دفاعی، تصمیم گیری خواهد شد.

منشی عمومی ناتو اعلام کرده که مسئله مبارزه با تروریسم یکی از مسائل عمده مورد بحث در نشست هفتادسالگی ناتو در لندن خواهد بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در حاشیه این نشست در صحبت با خبرنگاران، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه را مورد حمله لفظی قرار داده و گفته: «نظریات ماکرون بسیار بسیار زشت بود. از آنجایکه او "مرگ مغزی" سازمان ناتو را ... تا حدود زیادی به ... عدم رهبری ایالات متحده نسبت داده است.» ترامپ افزود: «من فکر می کنم این اهانت به نیروهای زیادی است.»

رئیس جمهور ایالات متحده امریکا این گونه اظهارات در مورد ناتو را "بی‌احترامی" در برابر این سازمان عنوان کرده است.

NATO-Gipfel in Großbritannien | NATO-Generalsekretär Stoltenberg und US-Präsident Trump (picture-alliance/AP Photo/E. Vucci)

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا با ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو دیدار کرد

دونالد ترامپ همچنان به خبرنگاران گفته که روند تقویت بودجه دفاعی شماری از متحدان ناتو به کندی پیش میرود.

انتقادهای رئیس جمهور فرانسه از ناتو

آگاهان باور دارند که انتقادهای اخیر امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در مورد سازمان ناتو، به اجلاس سران این سازمان سایه خواهد افکند. در آغاز ماه نومبر، رئیس جمهور فرانسه گفت که آنان شاهد "مرگ مغزی" ناتو اند.

مکرون به گونه مثال از عدم هماهنگی ایالات متحده با اروپایی ها و عملیات "تهاجمی" ترکیه به عنوان عضو ناتو، در شمال سوریه یاد کرده است.

ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو پیش از نشست سران کشورهای عضو ناتو اظهار داشت که بحث روی مسئله مبارزه با تروریسم وقضیه افغانستان نیز جزء آجندای نشست سران در لندن است. منشی عمومی ناتو از گفتگوهای صلح با گروه طالبان استقبال کرده و افزوده که طالبان برای دستیابی به یک توافق بااعتبار باید سازش های واقعی انجام دهند.

او همچنان از ادامه همکاری های این سازمان با نیروهای امنیتی افغان جهت فراهم آوری زمینه های صلح یادآورد شده است.

na/si (ap)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/حمله-لفظی-ترامپ-به-رئیس-جمهور-فرانسه-به-خاطر-انتقاد-از-ناتو/a-51516522?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading