بازتاب نیوز

سه خانواده افغان در جستجوی اجساد بستگان جان باخته شان در اعتراضات ایران

١٢ قوس ١٣٩٨ دويچه وله

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده است که در اعتراضات اخیر ایران، سه خانواده افغان به دنبال اجساد بسته گان شان به نمایندگی سیاسی افغانستان در تهران رفته اند و خواستار تسلیم دهی اجساد اعضای خانواده شان شده اند. زبیر جوینده، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه به دویچه وله گفت: «طبق معلومات وزارت امور خارجه از سفارت افغانستان در تهران، سه خانواده افغان به نمایندگی سیاسی افغانستان به تهران مراجعه کرده اند.»

در حالی که گزارش ها از کشته و زخمی شدن شمار زیادی از افغان ها در اعتراض های اخیر ایران پخش شده اند، وزارت امور خارجه افغانستان می گوید که پس از تثبیت هویت قربانیان این اعتراض ها، مشخص خواهد شد که چه تعداد از شهروندان افغانستان مقیم ایران، کشته، زخمی و یا هم بازداشت شده اند.

بیشتربخوانید: عفو بین الملل: در اعتراضات ایران بیش از ۱۰۰ تن کشته شده اند

جوینده در باره چگونگی آمار دقیق شهروندان افغانستان که در این اعتراضات کشته شده اند، می افزاید: «تا جایی که مربوط به این می شود که چه تعداد از اتباع افغانستان کشته یا مجروح شده اند، موضوعی است که بعد از تثبیت هویت کشته شدگان، حکومت ایران با ما شریک خواهد ساخت.»

بیشتر بخوانید: تشدید اعتراضات مردمی علیه رژیم ایران در شهرهای مختلف این کشور

با این هم وزارت امور خارجه افغانستان می افزاید سفارت افغانستان در تهران با مقام های این کشور در تماس است تا آمار دقیق افغان های را که در این اعتراضات جان باخته اند و یا زخمی شده اند، به دست آورد. اعتراضات سراسری در ایران در اواسط ماه نوامبر بعد از تصمیم حکومت رئیس جمهور حسن روحانی مبنی بر افزایش بهای نفت آغاز شد. شمار زیادی از تانک های تیل، دفاتر، بانک ها و پسته های پولیس تخریب و مغازه ها غارت شدند. سازمان عفو بین الملل از ۱۴۳ کشته در اعتراضات اخیر در ایران توسط نیروهای امنیتی در طی عملیات های شان گزارش داده است و گفته است که علاوه بر این، حدود ۵۰۰ نفر دستگیر شده اند.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/سه-خانواده-افغان-در-جستجوی-اجساد-بستگان-جان-باخته-شان-در-اعتراضات-ایران/a-51517111?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading