بازتاب نیوز

ترامپ: سفرم به افغانستان بسیار موفق بود

١٢ قوس ١٣٩٨ روزنامه افغانستان

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، سفرش به افغانستان را موفقانه و دیدار با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور را عالی توصیف کرد.
آقای ترامپ که راهی سفر به لندن برای اشتراک در کنفران سران ناتو بود، در یک صحبت کوتاه به خبرنگاران گفت "رفتن به افغانستان را خوشم آمد، ملاقات‌های زیادی با شماری زیادی افراد به شمول غنی داشتم."
او در مورد دیدار با رئیس جمهور غنی گفت "او بسیار عالی بود و ملاقاتم با وی عالی بود. سفرم به افغانستان بسیار موفقانه بود".
دونالد ترامپ، پنجشنبه هفته گذشته به مناسب روز "شکرگزاری" برای دیدار با سربازان امریکایی به افغانستان آمد و با رئیس جمهور غنی نیز دیدار کرد.
در این دیدار که در پایگاه نظامی بگرام در ولایت پروان انجام شد، رؤسای جمهور افغانستان و امریکا تأکید کردند که اگر طالبان متعهد به امضای توافق نامه صلح هستند، باید آتش‌بس کنند.
ریاست جمهوری کشور با نشر اعلامیه‌ای نوشته بود که دو طرف همچنین گفتند که برای برقراری صلح پایدار در افغانستان، باید لانه‌های تروریستان در بیرون از کشور، از بین برده شود.
آقای ترامپ در بگرام گفت: "طالبان می‌خواهند به توافقی برسند، خواهیم دید که آیا می‌توانند به توافقی برسند یا نه. اگر برسند که رسیدند، اگر نه هم که خب نرسیدند. اشکالی ندارد." او گفت امریکا می‌خواسته با طالبان به توافقی برسد، اما به این دلیل که آنها یک سرباز آمریکایی را کشتند، آمریکا این توافق را رد کرد.
رئیس جمهور امریکا گفت در شش ماه اخیر پیشرفت بزرگی در مذاکرات به دست آمده و طالبان هم آتش‌بس می‌خواهد.
او همچنین تاکید کرد که گفت نیروهایش در افغانستان را "به طور عمده" کاهش خواهد داد اما شمار دقیقی از سربازانی که می‌خواهد در افغانستان نگه دارد ارائه نکرد.
در این دیدار، آقای ترامپ از رئیس جمهور غنی دعوت کرد که او نیز در جمع سربازان امریکایی در پایگاه نظامی بگرام سخنرانی کند. رئیس جمهور در سخنرانی خود از فداکاری سربازان امریکایی در افغانستان تشکر کرد.
سفر پنجشنبه گذشته، اولین سفر دونالد ترامپ به افغانستان به عنوان رئیس جمهور امریکا بود. او پیش از این سفر، در یک گفتگویی تلفنی، از رئیس جمهور غنی دعوت کرده بود که به واشنگتن سفر کند. هنوز زمان سفر رئیس جمهور غنی به واشنگتن مشخص نشده است.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=150804

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading