بازتاب نیوز

نماینده ملکی ناتو بر اعلام نتایج ابتدایی انتخابات افغانستان تاکید کرد

١٢ قوس ١٣٩٨ خبرگزاری افق

نیکولاس کی؛ نمایندۀ ارشد ملکی ناتو برای افغانستان، اعلام نتیجۀ ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان در آیندۀ نزدیک را مهم دانست.

او روز سه‌شنبه، ۱۲ قوس در حاشیه نشست سران ناتو در لندن گفت: «امیدوارم که وقتی نتیجه اعلام شود، از سوی همه احزاب سیاسی، بازیگران و همه افغان‌ها به آن ارج گذاشته شود و پذیرفته شود. با هر افغان که من دیده‌ام، آرزو ندارد که بازهم یک شکلی از بی‌ثباتی که در گذشته تجربه شده، تکرار شود.»

او افزود که روند تفتیش و بازشماری آرا طبق اصول و قوانین به پیش می‌رود و باید کمیسیون انتخابات افغانستان به نامزدان و مردم در مورد این روند توضیح بدهد.

این در حالی است که هواداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله در اعتراض به بازشماری آراء در ولایت‌های کابل، سرپل، بغلان و جوزجان دست به تجمع اعتراضی زده‌اند و خواستار ابطال ۳۰۰ هزار رای بدون بیومتریک شده‌اند.

کمیسیون انتخابات اما گفته‌است که نمی‌تواند قبل از بازشماری و تفتیش، آرا را باطل کند.

قرار بود که نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری در ۲۷ ماه میزان اعلام شود؟ اما تاکنون دوبار این امر به تاخیر افتاده‌است.

این در حالی است که مایک پمپئو؛ وزیر خارجۀ ایالات متحده هم روز گذشته در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشت که مردم افغانستان برای رأی‌دادن زندگی خود را به خطر انداختند و سزاوار روندی شفاف و نتیجه‌ای هستند که منعکس‌کنندۀ ارادۀ‌شان باشد.

لینک اصلی: https://ufuqnews.com/archives/130648

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading