بازتاب نیوز

ترامپ: امریکا قدرتمندترین کشور اتمی جهان است

١٢ قوس ١٣٩٨ خبرگزاری افق

دونالد ترامپ؛ رییس جمهور امریکا مدعی است که کشورش سرمایه‌گذاری قابل ملاحظه‌ای در بخش تسلیحات هسته‌ای انجام داده و به قدرتمندترین کشور در این بخش بدل شده‌است.

اما ترامپ با این حال تاکید کرد که خواهان کاهش سلاح‌های هسته‌ای در جهان است.

رییس جمهوری امریکا روز سه شنبه (۳ دسامبر) در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با جاستین ترودو؛ نخست‌وزیر کانادا، در حاشیۀ نشست سران ناتو در لندن گفت: «ما پول هنگفتی در بخش (سلاح هسته‌ای) مصرف می‌کنیم. ما سلاح هسته‌ای جدید تولید کرده‌ایم و سلاح هسته‌ای سابق خود را نیز نوسازی کردیم.»

او افزود: «بسیار خوب خواهد شد که اگر کاری انجام دهیم تا (تولید سلاح هسته‌ای) و نوسازی آن را توقف دهیم.»

ترامپ گفت که با روسیه و چین کار می‌کند تا با این دو قدرت به یک توافق جدید هسته‌ای برسد.

آقای ترامپ در ماه آگست سال جاری به صورت رسمی از «پیمان منع تولید موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» با روسیه خارج شد. او یک‌بار دیگر روسیه را به تخطی از این پیمان متهم کرد.

این پیمان در سال ۱۹۸۷ میلادی میان رونالد ریگان؛ رییس جمهوری پیشین ایالات متحده و میخاییل گورباچف؛ رییس جمهور وقت اتحاد جماهیر شوروی امضا شد. هدف این پیمان، از بین‌بردن میزاییل‌هایی با برد کوتاه و متوسط بود که قادر به حمل سلاح اتمی است.

رییس جمهور ایالات متحده گفت که پس از امریکا، قدرت دوم هسته‌ای در اختیار روسیه است و چین در ردۀ سوم قرار دارد که ممکن است تا پنج سال آینده، قدرت هسته‌ای بیجنگ نیز افزایش یابد.

لینک اصلی: https://ufuqnews.com/archives/130645

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading