بازتاب نیوز

برگزاری جلسه استماعیه دادگاه هاگ درباره جرایم جنگی در افغانستان

١٢ قوس ١٣٩٨ خبرگزاری افق

دادگاه بین‌المللی جرایم گفته‌است که در مورد رد تقاضای آغاز تحقیقات پیرامون جرایم جنگی و جرایم علیه بشریت در افغانستان جلسه استماعیه برگزار می‌کند.

این جلسه به‌تاریخ چهار دسامبر (۱۳ قوس) آغاز می‌شود و قرار است تا ششم دسامبر ادامه یابد.

یک نشست مقدماتی که پیش از آغاز روند محاکمه برگزار شده‌بود، به‌تاریخ ۱۲ اپریل ۲۰۱۹ پذیرفت که طالبان، نیروهای افغان، نظامیان امریکایی و کارمندان اداره استخبارات امریکا در افغانستان مرتکب جرایم جنگی شده‌اند.

قضات پذیرفتند که هیچ تحقیقات یا پی‌گیری قانونی افرادی که ادعا می‌شود مسؤول باشند،‌ صورت نگرفته‌است.

قضات همچنین گفته‌اند که از جمله ۷۰۰ نفر از قربانیانی که در مورد جرایم جنگی افغانستان به این دادگاه شکایت کرده‌اند، ۶۸۰ آن‌ها از آغاز تحقیقات رسمی در این مورد استقبال کرده‌اند.

با آن‌هم پیش از این، دادگاه بین‌المللی جرایم اعلام کرده‌بود که تحقیقات رسمی در مورد افغانستان را آغاز نمی‌کند؛ چون به گفته قضات این دادگاه در این مقطع زمانی تحقیقات به تامین عدالت منتج نخواهد شد.

ضیا مبلغ؛ عضو گروه عدالت انتقالی افغانستان می‌گوید که بدون اقدامات دادگاه بین‌المللی جرایم،‌ عدالت در افغانستان یک شعار میان‌تهی خواهد بود.

او افزود: «مصونیت از جرایم در افغانستان نشان می‌دهد که چرا به دادگاه بین‌المللی جرایم منحیث بلندترین مرجع قضایی، به‌شدت نیاز است.»

دادگاه در جریان جلسه استماعیه، به اظهارات منابع مختلف به شمول نمایندگان دفتر وکلا، حکومت افغانستان و نمایندگان قربانیان گوش خواهد داد.

کاخ سفید سال گذشته با نشر یک اعلامیه گفت که اداره دونالد ترامپ؛ رییس جمهور ایالات متحده، از شهروندان و متحدین‌اش که به‌طور «غیر منصفانه» در محکمۀ بین‌المللی جرایم مورد پیگرد قرار بگیرند، حراست خواهد کرد.

کاخ سفید گفت در صورت آغاز تحقیقات رسمی دادگاه هاگ، توافق‌نامه‌های بیشتر و الزام‌آور دوجانبه را برای ممانعت از تسلیم‌دهی اتباع ایالات متحده توسط کشورهای دیگر به دادگاه بین‌المللی جرایم، امضا خواهد کرد.

دولت امریکا علاوه کرد تا جایی که قوانین ایالات متحده اجازه دهد مانع ورود قضات این دادگاه به امریکا شده، دارایی و ملکیت‌های آن‌ها را در ایالات متحده تحریم کرده و در سیستم قضایی امریکا، آنان را محاکمه خواهد کرد.

کاخ سفید گفت که اداره ترامپ برای حمایت از قانون اساسی امریکا، حاکمیت امریکا و شهروندان امریکا مبارزه خواهد کرد.

تحقیق و رسیدگی به جرایم جنگی در افغانستان در حالی آغاز می‌شود که ترامپ، اخیرا دو نظامی متهم به جرایم جنگی در عراق و افغانستان را عفو کرد.

لینک اصلی: https://ufuqnews.com/archives/130643

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading