بازتاب نیوز

گلایه جانبازان نظامی در هرات از عدم پرداخت حقوق بازنشستگی

١٣ قوس ١٣٩٨ خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، از روز جهانی معلولین در هرات در مقر کمیسیون حقوق بشر ولایت هرات با حضور مقامات محلی، فعالین حقوق بشری و مدنی تجلیل بعمل آمد.

معلولین نظامی در هرات روز معلول را صرفا نمادین خوانده و از بی مهری مسئولان مرکزی درباره بی توجهی به آنها گلایه کردند.

این افراد تاکید کردند: روزی برای حفاظت از خاک و وطن خود جنگیدن و مبارزه کردند اما حال که در به کمک دولت نیاز دارند، حکومت آنها را به حاشیه رانده است.

«عبدالقدیر» که یکی از نظامیان گروه خاص کماندوهای نیروهای امنیتی در هرات است در گفتگو باخبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس گفت: سال‌های زیادی را در صف نیروهای امنیتی در مقابل با گروه‌های مخلان نظم و امنیت جنگیده است و از خاک و وطن خود در مقابل تجاوزگران دفاع کرده، اما در حال 6 سال که به علت قطع پای خود در نبرد با طالبان قادر به انجام کار نبوده و دولت نیز در این زمینه اقدامی نمی‌کند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر بعد از جنگ قادر به انجام کار نبوده و از نظر اقتصادی در تنگنا قرار دارم و بارها برای دریافت حقوق خود به مراجع مختلف مراجعه کردم اما با بی توجهی این نهادهای دولتی مواجه بودم.

معلولین همچنین اعلام کردند که حکومت باید حق بازنشستگی آنها را به موقع پرداخت کند تا مشکلات اقتصادی این افراد برطرف گردد.

 

«عزیز احمد پوپل» مسوول اداره امور شهدا و معلولین در هرات در این رابطه گفت: در حال حاضر در هرات نزدیک به 3 هزار و 500 معلول نظامی در این اداره به ثبت رسیده که این آمار نسبت به سالهای گذشته در سال جاری 30 درصد افزایش یافته است.

وی گفت تلاش داریم تا هرچه زودتر مشکل تخصص حقوق بازنشستگی معلولین نظامی را با مسوولان مرکزی مرتفع سازیم هر چند این موضوع زمانبر است.

«سوسن صبور» رئیس بخش حمایت از حقوق معلولین کمیسیون حقوق بشر هرات گفت: عدم توجه به حقوق و امتیازات معلولین نظامی و دیگر معلولین در هرات باعث به میان آمدن چالشهای جدی برای این قشر شده است و خانواده های معلولین در بدترین وضعیت موجود به سر می‌برد.

وی از حکومت درخواست کرد تا هر چه زودتر امتیازات کسانی که روزی سپر در مقابل دشمنان افغانستان بوده اند را پرداخت کند.

لینک اصلی: https://af.farsnews.com/politics/news/13980912000932

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading