بازتاب نیوز

زلمی خلیل‌زاد: طالبان هم در شکست داعش در ننگرهار نقش داشتند

١٣ قوس ١٣٩٨ روزنامه صبح کابل

نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، ادعا می‌کند که طالبان نیز در شکست داعش در ولایت ننگرهار، نقش داشته اند.

زلمی خلیل‌زاد، شب گذشته (سه‌شنبه، ۱۲ قوس) در برگه‌ی تویتر خود نوشت که پیشرفت عمده‌ای در برابر گروه تروریستی داعش در افغانستان صورت گرفته است.

او افزود: «کمپاین اخیر در ننگرهار، یک مثال است. عملیات‌های موثر ایالات متحده/ائتلاف و نیروهای امنیتی افغان، همچنان طالبان، منجر شد که داعش شاخه‌ی خراسان، اراضی و جنگجویانش را از دست بدهد. صدها نفر تسلیم شده اند.»

آقای خلیل‌زاد، گفته است که شاخه‌ی خراسان گروه تروریستی داعش کاملا نابود نشده؛ اما پیشرفت خوبی در راستای مبارزه با آن صورت گرفته است.

این در حالی است که در جریان چند هفته‎‌ی اخیر، بیش از یک هزار جنگ‌جوی داعش با اعضای خانواده‌ی شان به شمول زنان و کودکان، به دولت تسلیم شده اند.

مسؤولان امنیتی ولایت ننگرهار، اعلام کرده اند که تسلیم‌شدگان داعشی، شهروندان پاکستان، ایران، تاجیکستان، آذربایجان، قزاقستان، مالدیف و اوزبیکستان اند.

چندی پیش، رییس‌جمهور غنی به ولایت ننگرهار رفته و گفته بود که پایان داعش در این ولایت، یک دست‌آورد بزرگ، نه تنها در شرق و افغانستان است؛ بلکه این دست‌آورد برای منطقه و جهان نیز می‌باشد.

آقای غنی، با اشاره به تسلیم‌شد‌گان داعشی، گفته بود که کشورهای منطقه و جهان باید به نتیجه‌ای برسند و مسؤولیت شهروندان خود را بپذیرند.

هرچند پیش از این، وزارت دفاع اعلام کرده بود که جنگ‌جویان گروه تروریستی داعش، به دلیل فشارهای نظامی، به نیروهای امنیتی تسلیم شده ‌اند؛ اما گروه طالبان ادعا دارد که جنگ‌جویان داعش در محاصره‌ی آن‌ها قرار داشتند و نیروهای امنیتی افغان، این جنگ‌جویان را نجات داده اند.

لینک اصلی: https://subhekabul.com/خبرها/zalmay-khalilzad-the-taliban-also-played-a-role-in-defeating-is-in-nangarhar/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه صبح کابل

آخرین خبر ها:

Loading