بازتاب نیوز

دولت برای حمایت از تولید داخل، واردات کالای مشابه به افغانستان را ممنوع کند

١٣ قوس ١٣٩٨ خبرگزاری فارس

«حمید الله خادم» رئیس اتاق معادن و صنایع ولایت هرات در گفتگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس گفت: بازرگانان در هرات به پیشرفت اقتصادی و اشتغالزایی متعهد هستند، اما عدم حمایت دولت از بخش خصوصی و ناامنی باعث رکورد در شهرک صنعتی هرات شده است.

وی افزود: باوجود مشکلات موجود، سرمایه گذاران اقدام به تاسیس 10 کارخانه مواد غذایی، نوشیدنی و مواد شوینده در شهرک صنعتی هرات کردند، اما ادامه فعالیت این کارخانه‌ها با مشکلاتی بسیاری همراه بوده است.

رئیس اتاق معادن و صنایع ولایت هرات ادامه داد: به رغم عدم حمایت دولت از این کارخانه داران، اما سرمایه‌گذاران در این بخش تلاش دارند که با سرمایه‌گذاری بیشتر توان تولید کارخانه‌های خود را افزایش دهند.

وی با تاکید بر اینکه تولید محصولات داخلی در افغانستان به 70 درصد رسیده، گفت: طی چند سال گذشته علاوه بر تامین نیاز بازار داخلی، برخی از محصولات تولید افغانستان روانه بازارهای جهانی شده است. 

خادم به سیاست‌های دولت در بخش صنعت اشاره کرد و اظهار داشت: دولت باید ورود محصولات مشابه داخلی را ممنوع کند که اگر این موضوع تحقق یابد تاثیر خوبی برای افزایش تولید داخلی و همچنین صادرات به خارج از کشور خواهد داشت. 

رئیس اتاق معادن و صنایع هرات تاکید کرد: اگر حکومت و اداره مرکزی برق افغانستان، بتواند برق مورد نیاز را در شهرک صنعتی هرات تامین کنند، در یک ماه 25 کارخانه تولیدی جدید از سوی سرمایه‌گذاران افتتاح خواهد شد و با این روند شهرک صنعتی گسترش خواهد یافت و تولیدات داخلی نیز افزایش میابد.

از سوی دیگر نیز سرمایه گذاران و کارخانه داران در هرات اعلام کردند: دولت باید گامهای در جهت حمایت از تولید و مصرف داخلی به جای کالاهای مشابه خارجی در افغانستان ایجاد کند و در کنار آن نیز امنیت برای گسترش فعالیت بازرگانی فراهم کند.

«جیلانی فرهاد» سخنگوی والی هرات نیز در این مورد گفت: یکی از اولویت‌های اساسی کار اداره محلی هرات حمایت از صنعت و سرمایه گذاران است و در حال حاضر علاقه مندی ها برای سرمایه گذاری بیشتر از گذشته شده و حکومت نیز تلاش دارد تا برای رفع مشکلات صنعت‌گران و بازرگانان زمینه لازم را فراهم کند.

لینک اصلی: https://af.farsnews.com/economy/news/13980913000190

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading