بازتاب نیوز

مخالفت مجلس نمایندگان امریکا با حضور پوتین در نشست سران جی ۷

١٣ قوس ١٣٩٨ خبرگزاری افق

مجلس نمایندگان ایالات متحده امریکا قطعنامه‌ای را با اکثریت آرا تصویب کرده که در آن بر عدم حضور روسیه در نشست آینده سران هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «G7» تأکید شده‌است.

 

در این قطعنامه که با ۳۳۹ رای موافق و ۷۱ رای مخالف تصویب شده، نمایندگان مجلس امریکا از کشورهای عضو این گروه خواسته‌اند تا از بازگشت کشور روسیه به گروه «تا زمانی که این کشور به تمامیت ارضی همسایگان خود احترام نگزارد و معیارهای جامعه دموکراتیک را نپذیرد» جلوگیری کنند.

مخالفت شمار زیادی از نمایندگان مجلس امریکا با بازگشت روسیه به جی ۷ در حالی مطرح می‌شود که دونالد ترامپ؛ رییس جمهوری آن کشور چندی پیش تمایل‌اش را به بازگشت روسیه به گروه هفت نشان داده‌بود.

گروه هشت سابق، زمانی تصمیم به اخراج روسیه از این گروه گرفت که روسیه در سال ۲۰۱۴ اقدام به الحاق شبه جزیره کریمه به قلمرو خود کرد.

رییس جمهوری امریکا در حاشیه نشست «بیاریتز» با بیان این‌که گویی رهبران گروه هفت در خصوص بازگشت مسکو به این گروه تبادل نظر کرده‌اند، تمایل‌اش را برای دعوت از ولادیمیر پوتین؛ رییس جمهوری روسیه برای شرکت در دور بعدی این نشست در کشورش ابراز کرد.

پس از نشر این گزارش، دیمیتری پسکوف؛ سخنگوی ریاست جمهوری روسیه واکنش نشان داده و گفته‌است، در صورتی که رسما از ولادیمیر پوتین برای شرکت در نشست سال آینده گروه هفت در امریکا دعوت شود، موضوع توسط کرملین بررسی خواهد شد.

آقای پسکوف همچنین تاکید کرد که بازگشت روسیه به گروه هفت و تبدیل‌شدن آن به گروه هشت، هدف روسیه نیست؛ زیرا تصمیم‌گیری در خصوص تحولات جهان در قالب گروه ۲۰ که در آن اقتصادهای پیش‌رو جهان و کشورهای صنعتی نوظهور هم حضور خواهند داشت، کارآمدتر است.

گفتنی است که گروه هفت، متشکل از کشورهای آلمان، انگلیس، فرانسه، جاپان، کانادا، ایتالیا و ایالات متحده امریکا می‌باشد که تشکیل‌دهنده بزرگ‌ترین اقتصاد جهان شناخته می‌شوند.

لینک اصلی: https://ufuqnews.com/archives/130680

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading