بازتاب نیوز

جشن هفتاد سالگی ناتو در سایه اختلاف نظرها و انتقادها

١٣ قوس ١٣٩٨ دويچه وله

سران ۲۹ کشور عضو ناتو امروز چهارشنبه در یکی از هوتل های مجلل اطراف شهر لندن گردهم آمده و روی تجدید برنامه عمل این سازمان گفتگو می کنند. این نشست همزمان با هفتادمین سالروز تشکیل سازمان پیمان انتلانتیک شمالی ناتو برگزار می گردد. آگاهان باور دارند که نشست یادشده تحت شعاع اختلاف نظرها و موضعگیرهای منتقدانه شماری از اعضای برجسته ناتو از جمله ایالات متحده امریکا و فرانسه قرار گرفته و حتی اعتبار این سازمان نظامی را تحت تاثیر قرار داده است.

انتظار می رود اعضای ناتو امروز چهارشنبه بیانیه ای را با تاکید بر تعهدات شان در زمینه پایداری ناتو صادر کرده و همچنان نشان دهند که این اتحاد آنان با وجود تهدیدات مدرن و مخالفان جدید بالقوه مانند چین، ماندگار خواهد بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا و امانوئل مکرون همتای فرانسوی او روز سه شنبه در حاشیه  اجلاس هفتاد سالگی ناتو در لندن دیدار کردند. مکرون در این دیدار تاکید کرد که ناتو نیاز به "بیدارشدن" دارد. او همچنان از رهبری ایالات متحده در پیوند به چالش های موجود در پیمان ناتو شکایت کرده است. 

London NATO-Gipfel Macron und Trump (Reuters/L. Marin)

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا و امانوئل مکرون همتای فرانسوی او

ایالات متحده امریکا بزرگترین و پرنفوذترین عضو ناتو است.

در همین حال ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو انتقاد رئیس جمهور فرانسه مبنی بر "مرگ مغزنی" ناتو را رد کرده و تاکید نمود که این سازمان خودش را با چالش های تازه جهانی وفق می دهد.

منشی عمومی ناتو همچنان بیان کرده که متحدان اروپایی ناتو و همچنین کانادا از سال ۲۰۱۶ به این طرف ۱۳۰ میلیارد دالر را به بودجه دفاعی شان افزوده اند. پیش از این دونالد ترامپ از متحدان اروپایی ناتو انتقاد کرده بود که روند تقویت بودجه دفاعی آنان در ناتو به کندی پیش میرود.

na/nf (ap)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/جشن-هفتاد-سالگی-ناتو-در-سایه-اختلاف-نظرها-و-انتقادها/a-51523881?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading