بازتاب نیوز

سازمان جهانی صحت: پیشرفت های محدودی در مبارزه علیه ملاریا صورت گرفته اند

١٣ قوس ١٣٩٨ دويچه وله

براساس گزارش سازمان جهانی صحت که امروز چهارشنبه در ژنیو منتشر گردید، سال ۲۰۱۸ حدود ۴۰۸ هزار تن در پی ابتلا به ملاریا جان خود را از دست داده اند. رقم تلفات سال ۲۰۱۰ به ۵۸۵ هزار تن می رسید. اما به گزارش تخمینی این سازمان رقم ابتلا به ملاریا سال در ۲۰۱۸ به تناسب سال ۲۰۱۷ کاهش یافته است. در سال ۲۰۱۷ رقم مبتلایان به ۲۳۱ میلیون تن می رسید در برابر، در سال ۲۰۱۸ با ۲۲۸ میلیون تن مبتلا به ملاریا، تعداد افراد دارای این بیماری کاهش یافته است.

به گزارش این سازمان ۲۱۳ میلیون مورد ابتلا به این بیماری در حدود ۱۹ کشور جنوب افریقا شناسایی شده است. درهندوستان رقم ابتلا به ملاریا به ۸۵ درصد می رسید.

Medizin Forschung l Weltweit erste Malaria-Impfkampagne l Mücke der Gattung «Anopheles gambiae» (picture alliance/dpa/S. Morrision)

پشه انافول یکی از پشه های ناقل ویروس ملاریا به انسان به شمار می رود

در این گزارش ۹۴ درصد تلفات ناشی از این بیماری در افریقا بوده و به این ترتیب کشورهای افریقایی در درجه اول فهرست ابتلایان به این بیماری قرار گرفته اند.

 به گزارش این سازمان در مناطق دیگر جهان  مبارزه علیه این بیماری نتایج مثبتی در پی داشته است؛ چنانچه پارگوای و ازبکستان از سال ۲۰۱۸ به اینسو کاملاً عاری از ملاریا خوانده شده اند. الجزایر و ارجنتاین در ادامه سال روان میلادی کاملاً عاری از ملاریا بوده اند.

 • Kampf gegen Malaria in Burkina Faso (Cécilia Conan)
  این‌گونه می‌توانید خود را در برابر ملاریا محافظت کنید! از پشه‌خانه استفاده کنید!

  بهترین شیوه برای محافظت در برابر پشه آنوفیل تشنه به خون، استفاده از پشه‌خانه است. اگر پشه‌خانه با کیفیت باشد، این پشه هرگز نمی‌تواند از آن عبور کرده و خود را به هدف برساند. مطمئن‌تر از همه پشه‌خانه‌هایی است که تارهای آن مواد خاص کیمیایی دارد که باعث اختلال سیستم عصبی پشه شده و به مرگ آن‌ می‌انجامد.

 • Angola | Pfützen und Müll in Luanda (DW/A. Pacheco)
  این‌گونه می‌توانید خود را در برابر ملاریا محافظت کنید! پرورشگاه پشه ناقل ملاریا را ازبین ببرید!

  این خیلی مهم است که زمینه پرورش پشه آنوفیل، یعنی آب‌های ایستاده و گندیده را از بین ببرید و یا اصلاَ نگذارید که چنین آب‌هایی ایجاد شوند. همچنین قوطی‌های غذاهای آماده و تایرهای کهنه موتر که در داخل آن آب جمع شده باشد نیز به پرورشگاه این پشه تبدیل می‌شوند. به این ترتیب، هرگونه آب ایستاده و گندیده می‌تواند خطرناک باشد. هوای ۳۰ درجه سانتی‌گراد برای پرورش و گسترش این پشه مناسب است.

 • Symbolbild Klischee-Deutscher Socken in Sandalen (picture alliance/dpa Themendienst)
  این‌گونه می‌توانید خود را در برابر ملاریا محافظت کنید! لباس مناسب بپوشید!

  یکی از راه‌های چاره، پوشیدن لباس‌های روشن است. لباس روشن نسبت به لباس‌های تیره و یا حتی سیاه به ندرت پشه آنوفیل را جلب می‌کند. گذشته از آن‌ بهتر است که پیراهن یا تی‌شرت‌های با آستین‌های کامل و همچنین جوراب بپوشید تا زمینه نیش‌زدن پشه را کم ساخته باشید. برای پشه آنوفیل سخت است که از روی لباس خون انسان را بمکد. البته ماده خاص کیمیایی ضد پشه ناقل ملاریا برای لباس هم وجود دارد.

 • Regensburg Mückenfalle mit menschlichem Duft (picture-alliance/dpa/A. Weigel)
  این‌گونه می‌توانید خود را در برابر ملاریا محافظت کنید! تله پشه بسیازید!

  یک تله یا دام خاص برای پشه ناقل ملاریا وجود دارد. این جعه یک سرپوش خاص دارد و در داخل آن مواد جلب‌کننده پشه، مثلاَ کاربن دای اکساید و اسید لاکتیک استفاده می‌شود. این مواد بوی شبیه بدن انسان دارد. مواد کیمیایی پشه‌ها را وسوسه می‌کند و همین که آن‌ها به نزدیک دهنه آن می‌رسند، توسط یک پنکه به داخل کشانیده می‌شود. دیگر راهی برای خروج ندارند.

 • Afrika Kinder Tabletten Medizin Gesundheit HELL (Getty Images/Marco Di Lauro)
  این‌گونه می‌توانید خود را در برابر ملاریا محافظت کنید! در صورت نیاز، دوا بگیرید!

  دواهای زیادی وجود دارد که پیش از سفر به مناطق معروض به ملاریا می‌توانید برای وقایه استفاده کنید. مثلاَ یک نوع دوا وجود دارد که دو روز پیش از سفر و هفت روز بعد از سفر باید گرفته شود. البته تابلیت‌های وقایه از ملاریا می‌توانند عوارض جانبی داشته باشند.

 • Impfung Malaria Kambodscha (picture-alliance/dpa)
  این‌گونه می‌توانید خود را در برابر ملاریا محافظت کنید! منتظر واکسین ملاریا نباشیدَ! حداقل فعلاَ

  همواره خبرهایی نشر می‌شود که سرانجام واکسین ضد ملاریا تولید خواهد شد. اما دانشمندان هنوز نتوانسته اند که یک واکسین قوی و موثری را علیه این بیماری تولید کنند. دانشمندان حتی توصیه می‌کنند که زیاد امیدوار یک واکسین موثر بر ضد ملاریا نباشیم. کسی نمی‌تواند تضمین کند که روزگاری واکسین ضد ملاریا وجود خواهد داشت.


شمار دیگری از کشورها به شمول چین، ایران و مالیزیا نیز دستاورد های خوبی در مبارزه علیه ملاریا و محو این بیماری داشته اند. بنابر آمار این سازمان سال در ۲۰۱۸ حدود ۱۱ میلیون زن حامله در جنوب افریقا به ویروس ملاریا مبتلا شده اند؛ آنچه که سبب گردیده است تا ۸۷۲ هزار نوزاد در این مناطق با وزن به شدت پایین متولد گردند. 

NF/NA/KNA

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/سازمان-جهانی-صحت-پیشرفت-های-محدودی-در-مبارزه-علیه-ملاریا-صورت-گرفته-اند/a-51524177?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading