بازتاب نیوز

»تلاش برای تضعیف منافع چین، پیامد های وخیمی خواهد داشت«

١٣ قوس ١٣٩٨ دويچه وله

هوآ چونیینگ سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه گفته است که طرح وضع تحریم های کانگرس ایالات متحده علیه چین در قبال معضل ایغورها، بر همکاری های دو کشور ایالات متحده امریکا و چین در بخش های مهم  تاثیر می گذارد. او در ادامه گفته است هیچ کس نباید برای حمایت از منافع خود، عزم پیکینگ را دست کم بگیرد. هوآ چونیینگ در پاسخ به این سؤال که چه اقدامات احتمالی انتقام جویانه روی دست خواهند گرفت، گفت: »هرکسی که منافع چین را تضعیف کند، "قیمت اش" را پرداخت خواهد کرد.« اما توضیح نداد که چه گام های مشخصی را روی دست گرفته خواهند شد.

مجلس نمایندگان ایالات متحده امریکا پیش از این لایحه ای را طرح کرده بود که در حال حاضر باید آنرا مجلس سنا این کشور تصویب کند. بر اساس این لایحه حکومت رئیس جمهور دونالد ترامپ موظف است تا در صورت سوءاستفاده و بدرفتاری با اویغورها، تحریم هایی علیه مقامات ارشد چین وضع کند وعلاوه براین صادرات از این کشور را ممنوع گرداند. چین همواره هرگونه بدرفتاری با اویغورها را انکار کرده و تأکید نموده است که اردوگاه های آموزش های حرفه ای را به ایغور ها ایجاد می کند.

در جریان مناقشه تجاری میان ایالات متحده امریکا و چین، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده لایحه ای را مبنی بر حمایت از اعتراض کنندگان منتقد حکومت در هانگ کانگ نیز تصویب کرد که منجر به خشم بیشتر مقامات چینی گردیده است.

nka, nf (reuters, dpa)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/تلاش-برای-تضعیف-منافع-چین-پیامد-های-وخیمی-خواهد-داشت/a-51524371?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading