بازتاب نیوز

تأکید نهاد امریکایی بر پیگیری گزارش‌های آزار و اذیت جنسی در لوگر

١٣ قوس ١٣٩٨ طلوع نیوز

وزارت خارجه امریکا از حکومت افغانستان می خواهد که در پیگیری گزارش ها در باره بهره گیری های جنسی در مکتب‌های ولایت لوگر، قاطعانه عمل کند.

این گزارش ها از سوی اداره امور آسیای مرکزی و جنوبی وزارت خارجه امریکا، نگران‌کننده دانسته شده اند.

درهمین حال گروه دوستان کودکان نگرانی جدی اش را درباره اتهام های بهره گیری جنسی ازشمار بزرگی ازکودکان درلوگر ابراز می کند.

این نهاد همچنان ازآن چه که بازداشت دو تن ازفعالان حقوق بشر  ازبهر همه گانی ساختن این اتهام ها یاد می کند سخت انتقاد می کند وبرپیگری جدی این اتهام ها ازسوی لوی سارنوالی افغانستان تاکید می ورزد.

سفارت ایالات متحده با پخش اعلامیه گروه دوستان کودکان که یک گروه جهانی  است،  نگرانی جدی اش را درباره آن چه که  اتهام های جدی بهره گیری جنسی ازشماری  ازکودکان درلوگر می گوید ابراز می کند.

درعلامیه، ریاست عمومی امنیت ملی  نیز ازبهر بازداشت دو تن ازفعالان عرصه حقوق بشر ازبهر همه گانی ساختن  این اتهام ها انتقاد شده است و  لوی سارنوالی خواسته شده است تا  این اتهام ها را به گونه سریع، مستقلانه وبی طرفانه  بررسی نماید.

ازسوی دیگر اداره امور آسیای مرکزی و جنوبی وزارت خارجه امریکا، در صفحه تویترش، در باره گزارش‌های بهره‌گیری‌های جنسی در مکتب‌های ولایت لوگر، ابراز نگرانی عمیق می‌کند.

در این تویت، از مقام‌های حکومت افغانستان و لوی سارنوالی خواسته شده است که با این موضوع به‌گونه قاطعانه برخورد کنند.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور، گفت: «چند اقدامی که نیاز بود آن را عملی کردیم و در شورای عالی حاحکمیت قانون نیز این مسئله مورد بحث قرار گرفت و به نهادهای لوی سارنوالی و پولیس ملی افغانستان دستور داده شد که به گونه جدی این قضیه را بررسی کنند.»

در همین‌حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که به علت جدی بودن این گزارش‌ها، این نهاد می‌خواهد که در این باره، بررسی‌های مستقلانه‌یی را انجام بدهد.

وزارت معارف نیز،  از ادامه بررسی‌های هیئتی که اعضای نهادهای دولتی و جامعه مدنی مشمول آن استند، در این زمینه، خبر می‌دهد.

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف، گفت: «این هیئت به زودی به ولایت لوگر خواهد رفت. این هیئت هم از شاگردان، هم از معلمین، والدین و در مجموع با استفاده از روش های مختلف تحقیق و بررسی می کنند.»

به روز بیست و سوم ماه عقرب، نهاد جامعه مدنی لوگر، در گزارشی، از ثبت ۳۹۰ اتهام بدرفتاری‌های در برابر کودکان و نوجوانان در این ولایت پرده برداشت. گزارشی که با واکنش‌های داخلی و بیرونی روبرو شده است.  

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/تأکید-نهاد-امریکایی-بر-پیگیری-گزارش‌های-آزار-و-اذیت-جنسی-در-لوگر

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading