بازتاب نیوز

قاتل خاموش؛ مرگ 30 هزار نفر در افغانستان به دلیل آلودگی هوا

١٣ قوس ١٣٩٨ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، پایتخت افغانستان با جمعیتی حدود 6 میلیون نفر امسال با بدترین و آلوده‌ترین هوا مواجه است و دلایل اصلی این آلودگی شامل سوخت‌های بی‌کیفیت، خودروهای فرسوده و سوزاندن لاستیک خودرو، پلاستیک و زغال سنگ برای گرما و پخت و پز می‌باشد.

به گزارش «منافن»، برای بسیاری از افغان‌ها آلودگی هوا قاتل خاموش است؛ براساس برآوردهای پژوهشگران مستقل شمار افرادی که سال گذشته به دلیل بیماری‌های مربوط به آلودگی هوا در افغانستان جان باختند حدود 30 هزار نفر بوده که به مراتب بیشتر از قربانیان حملات تروریستی در این کشور است.

منافن می‌افزاید که آلودگی هوای کابل به سطح «بسیار خطرناک» رسیده است و اکنون این شهر در صدر فهرست آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار دارد و در برخی از بخش‌های شهر آلودگی به 247 میکروگرم در متر مربع می‌رسد.

آلودگی هوا چهارمین عاملی است که به مرگ زود هنگام منجر می‌شود و سالانه بیش از 7 میلیون نفر از بیماری‌های مرتبط با آن جان خود را از دست می‌دهند.

چندی پیش نیز «فارین پالیسی» در گزارشی ریشه شیوع بیماری‌های تنفسی در افغانستان را مشکلات مالی مردم این کشور دانسته بود زیرا آنها برای تامین گرمای مورد نیاز خود در زمستان هرآنچه در دسترس دارند را می‌سوزانند.

در پایتخت افغانستان آلودگی هوا کشنده‌تر از جنگ استآلودگی هوا در افغانستان بیش از جنگ قربانی می‌گیرد

بسیاری از مردم با سوزاندن مواد پلاستیکی و یا زغال سنگ گرمای مورد نیاز خود را تامین می‌کنند و استفاده صنایع از سوخت‌های دارای سرب و ضایعات نیروگاه‌های انرژی به بحران آلودگی هوا در افغانستان می‌افزاید.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/09/13/2152720/قاتل-خاموش-مرگ-30-هزار-نفر-در-افغانستان-به-دلیل-آلودگی-هوا

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading