بازتاب نیوز

لوی سارنوالی: ادعا های سوء استفاده جنسی در ولایت لوگر به گونه رسمی پیگیری می شود

١٣ قوس ١٣٩٨ خبرگزاری خامه پرس

لوی سارنوالی افغانستان، هیاتی را به رهبری نور حبیب جلال، معاون این اداره تعیین کرده تا ادعاهای آزار جنسی دانش‌آموزان در لوگر را بررسی کند.

به نقل از صدای آمریکا: جمشید رسولی، سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان روز چهارشنبه ۴ دسمبر (۱۳ قوس) به صدای امریکا گفت که این هیات کارش را به گونۀ رسمی آغاز کرده است و در صورتی که این هیات “پیشرفتی در کارشان” داشته باشد، نتیجۀ آن همگانی خواهد شد.

این در حالیست که الیس ویلز، معاون وزارت خارجه ایالات متحده امریکا در امور آسیایی جنوبی ومرکزی، گزارش‌های نشر شده در مورد استفاده جنسی از کودکان در مکاتب لوگر را نگران کننده خوانده است.

خانم ویلز در توییترش نوشته است: “ما از مسوولین افغان به شمول دفتر لوی سارنوالی می‌خواهیم که در مورد گزارش بسیار نگران کننده مبنی بر سو استفاده جنسی در مکاتب لوگر قاطعانه اقدام کنند”.

به گفته خانم ویلز، خشونت جنسی به ویژه عمل “بچه بازی” در هیچ جامعه‌‌ای جا ندارد.

پیش از این کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز گفته بود که حاضر در مورد آزار جنسی دانش آموزان پسر در لوگر، بررسی‌های را انجام دهد.

روز گذشته یک گروه بین‌المللی حمایت از کودکان در منازعات مسلحانه، نسبت به گزارش‌های آزار جنسی کودکان دانش‌آموز در ولایت لوگر ابراز “نگرانی عمیق” کرده است.

این گروه که ریاست مشترک آن را دفتر معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان (یوناما) و سویدن برعهده دارند، با انتشار اعلامیه‌ای از بازداشت دو فعال مدنی ولایت لوگر نیز که اخیرا از سوی امنیت ملی افغانستان صورت گرفت، ابراز نگرانی کرده است.

در این اعلامیۀ این گروه از لوی سارنوالی افغانستان تقاضا شده که در مورد گزارش بدرفتاری جنسی با کودکان دانش‌آموز در لوگر و نیز در مورد بازداشت دو فعال مدنی لوگر در این رابطه، “تحقیقات فوری” آغاز کند.

لینک اصلی: https://www.khaama.com/persian/archives/68026

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری خامه پرس

آخرین خبر ها:

Loading