بازتاب نیوز

آریاناسعید در حاشیۀ نشست سران ناتو: جهان افغانستان را تنها نگذارد

١٣ قوس ١٣٩٨ طلوع نیوز

آریانا سعید، آوازخوان شناختۀ شدۀ افغانستان در نشستی در حاشیۀ نشست سران ناتو در لندن، خواهان تداوم حضور جامعۀ جهانی به ویژه کشورهای عضو ناتو در افغانستان شد.

آریانا سعید، شام روز سه‌شنبه (۱۲قوس) در این نشست سخنرانی کرد و از پیشرفت‌هایی سخن گفت که به باور وی، در دو دهۀ اخیر و با حضور نیروهای خارجی در افغانستان بدست آمده‌اند.

آریانا سعید، با اشاره به کنسرت‌هایش در بخش‌های گوناگون افغانستان، تأکید ورزید که هیچ‌گاه فکر نمی‌کرد روزی بتواند به‌حیث یک آوازخوان به کشورش برگردد و لحظات رویایی را گواه شود.

او در بخشی از سخنانش گفت: «پس از پایان تحصیلاتم، تصمیم گرفتم که موسیقی را حرفه‌یی فرا بگیرم. من هرگز فکر نمی‌کردم که روزی به افغانستان و آن‌هم به حیث یک آوازخوان برگردم. پیشرفت و تغییراتی که در افغانستان با حضور ناتو به‌میان آمده‌اند، نمایان‌گر این استند که جهان سرانجام به افغانستان توجه می‌کند.»

او افزود: «یکی از چالش‌های بزرگ فراراه من، اجرای کنسرت در قلب شهر کابل، در ورزشگاه فتبال بود. جایی که طالبان در برابر همه، زنان را با شلیک بر سرهای‌شان اعدام می‌کردند. جالب است که اکنون در همان‌جا، آن کابوس به امید مبدل شده‌است. البته، هریک از این نمایش‌هایم، به‌دور از تأمین امنیت آن‌ها از سوی نیروهای امنیتی افغانستان که در واقع، از سوی ناتو آموزش می‌بینند و حمایت می‌شوند برگزار شده نمی‌توانند.»
 
در این نشست، مهمانان دیگر نیز حضور داشتند از جمله نیکولاس کی، نمایندۀ غیرنظامی ناتو در افغانستان. آقای کی، گفت که ناتو افغان‌ها را کمک کرده‌ و این روند ادامه خواهد یافت: «افغانستان پُر از مردان و زنان الهام‌بخش، در میان نسل پس از سال ۲۰۰۱است. ناتو از سال ۲۰۰۴ بدین‌سو، افغانان را توان‌مند ساخته است تا از حقوقی که ما داریم، الهام گرفته و از این حقوق، خودشان هم لذت ببرند.» 

حفظ دستاوردهای دو دهۀ اخیر در افغانستان، از مسایلی است که همواره در پرداختن به روند صلح نیز بر آن تأکید شده‌است. نگرانی‌یی‌که در یک‌سال اخیر، در نشست‌هایی‌که در پیوند به صلح با طالبان، در داخل و بیرون از کشور هم برگزار شده‌اند، مطرح بوده‌اند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/آریاناسعید-در-حاشیۀ-نشست-سران-ناتو-جهان-افغانستان-را-تنها-نگذارد

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading