بازتاب نیوز

کمک 7 میلیون دالری جاپان برای تهیۀ واکسین به افغانستان

١٣ قوس ١٣٩٨ سلام وطندار

جاپان برای پشتی‌بانی از تلاش‌های یونیسف در بخش تهیه واکسین‌های نجات‌دهنده برای زنان و کودکان افغانستان، 7 میلیون دالر کمک کرد.

تفاهم‌نامۀ این کمک 7 میلیون دالری جاپان امروز (چهارشنبه 13 قوس/آذر) میان سفیر این کشور در کابل و نمایندۀ ادارۀ حمایت از کودکان ملل متحد (یونیسف) امضا شد.

این مبلغ پول در بخش تطبیق واکسین بیماری‌های واگیردار و واکسین فلج کودکان، برای 1 میلیون و 310 هزار کودک و 2 میلیون و 920 هزار زن در کشور هزینه خواهد شد.

میتسوجی سوزوکا، سفیر جاپان در کابل می‌گوید، با وجود آن‌که وضعیت مرگ‌ومیر مادران و کودکان در افغانستان کاهش یافته، اما به دلیل تطبیق‌نکردن واکسین، این کشور هنوزهم در پایین‌ترین سطح معیارهای جهان قرار دارد.

ابوبکر کامپو، نمایندۀ یونیسف در افغانستان می‌گوید،  افغانستان یکی از دو کشوری‌ست که هنوز قادر به ریشه‌کن ساختن بیماری فلج کودکان/پولیو نشده است. به گفتۀ او، لازم است تا برای ریشه‌کن کردن این بیماری اقدامات جدی روی دست گرفته شود.

مموسی زیور، معین وزارت صحت‌‎عامه می‌گوید که این کمک جاپان دولت افغانستان را در بخش ارایۀ خدمات واکسین با کیفیت و متوازن برای مادران و نوزادان کمک می‌کند.

بر بنیاد آمارهای وزارت صحت‌ عامۀ کشور، از آغاز سال 2019 میلادی تاکنون  22 رویداد مثبت بیماری فلج کودکان در افغانستان ثبت شده که شمار بیشتر کودکان مبتلا به این بیماری در ولایت‌های کندهار و ارزگان هستند.

در این زمینه:

ناامنی و جنگ؛ بیش از 2 میلیون کودک از واکسین پولیو محروم مانده‌اند

تعلیق کارزار خانه‌به‌خانۀ واکسین پولیو در غزنی به علت تهدیدات امنیتی

جاپان 1.2 میلیون دالر به پروژه‌های ماین پاکی کمک کرد

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=51681

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading