بازتاب نیوز

رویترز: خلیلزاد برای احیای گفت‌وگوهای صلح به کابل سفر کرد

١٣ قوس ١٣٩٨ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از «رویترز»، «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان امروز برای دیدار با «اشرف غنی» و گفت‌وگو درباره راه‌های از سرگیری مذاکرات با طالبان به کابل رفته است.

این سفر در حالی رخ داده که هفته گذشته نیز «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکایی در سفری مخفیانه به پایگاه هوایی «بگرام» آمد و با اشرف غنی و شماری از نظامیان آمریکایی مستقر در این پایگاه دیدار کرد.

رویترز می‌افزاید که با در نظر گرفتن مخالفت طالبان برای مشارکت و گفت‌وگو با دولت افغانستان که این گروه آن را «دست‌نشانده و نا مشروع» می‌داند احتمال مذاکرات موفقیت‌آمیز را در ابهام قرار می‌دهد.

دولت افغانستان نیز می‌گوید که آماده احیای گفت‌وگوهاست اما در صورتی که کابل نیز بر سر میز مذاکرات حضور داشته باشد و با اعلام آتش‌بس نیز موافقت کند.

یکی از مقامات ارشد افغانستان که نامش فاش نشده نیز در این باره گفت: رؤسای جمهور آمریکا و افغانستان برای از سرگیری مذاکرات صلح موافقت کردند اما با همکاری و هماهنگی نزدیک با دولت افغانستان.

انس حقانی: اولویت طالبان پایان اشغال و جنگ در افغانستان استاعتراف «خلیلزاد» به عملیات موثر طالبان علیه داعش در افغانستانورود غیرمنتظره ترامپ به افغانستان/آغاز مجدد مذاکرات با طالبان

وی افزود: پیش‌شرط ما کاهش خشونت‌ها است که منجر به آتش‌بس شود، این چیزی است که آمریکا نیز می‌خواهد.

رویترز به نقل از یکی از اعضای ارشد طالبان نیز نوشت: ما پیش از توافق با آمریکا اعلام آتش‌بس نمی‌کنیم و با دولت افغانستان نیز پیش از آن خیچ دیداری نخواهیم داشت.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/09/13/2152961/رویترز-خلیلزاد-برای-احیای-گفت-وگوهای-صلح-به-کابل-سفر-کرد

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading