بازتاب نیوز

بازگشت «یکی از غنی ترین کلکسیون‌ها» به موزیم ملی افغانستان + ویدیو

١٣ قوس ١٣٩٨ اسپوتنیک

در میان این اثر‌های تاریخی یک مجسمه‌ی بودا که در حالت نیایش قرار دارد، از کشور هانکانگ به افغانستان برگردانده شده و به موزیم افغانستان سپرده شد.
در میان این اثر‌ها سکه‌های فلزی، مجسمه‌های چوبی، زیورآلت و دو سر بودا نیز شامل است.محمد فهیم رحیمی، رییس موزیم ملی می‌گوید:

«آثاری که امروز برای ما تسلیم داده شد، شامل ۵۳۰ قلم آثار است که از طریق معینیت گمرکات و از میدان هوایی حامد کرزی بدست آمده است. در جمع این آثار یک اثر بودا در حالت روزه است که قبلا از موزیم ملی به غارت برده شده بود و پس از افتتاح نمایشگاه گنجینه افغانستان در شهر هانکانگ شناسایی شد و دوباره به موزیم ملی برگردانده شد».

به گفته آقای رحیمی بیش از ۱۵ هزار اثر از کشور‌های مختلف به خصوص انگلستان به موزیم ملی برگردانده شده و قرار است ده اثر دیگر که در موزیم انگلستان نگهداری می‌شود به افغانستان برگردانده شود. این ده اثر شامل نهُ سر مجسمه و یک مجسمه است.
رییس موزیم ملی می‌گوید، کلکسیونی که امروز به موزیم ملی تسلیم داده شد، یکی از غنی‌ترین کلکسیون‌هایی است که تا حال به موزیم ملی برگردانده شده است.

لینک اصلی: https://af.sputniknews.com/afghan/201912044272614-بازگشت-یکی-از-غنی-ترین-کلکسیونها-به-موزیم-ملی-افغانستان--ویدیو/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از اسپوتنیک

آخرین خبر ها:

Loading