بازتاب نیوز

افغانستان : واگذاری ۱۸جریب زمین دولتی متر یک دالر به سفارت ها

١٣ قوس ١٣٩٨ دويچه وله

کمیسیون عدلی و قضایی مجلس نمایندگان به تازگی از فروش و اجاره ۱۸جریب زمین از سوی حکومت افغانستان به بهای ناچیز به برخی از سفارت ها و نهاد های خارجی پرده برداشت.

 سیدحسن شریفی بلخابی، رییس کمیسیون عدلی و قضایی مجلس نمایندگان افغانستان با نگرانی به دویچه وله گفت قرار است برخی از نهادهای دولتی، ۱۸ جریب زمین را در ساحه‌وزیراکبرخان به سفارت بریتانیا و بانک انکشاف آسیایی بفروشند و یا هم برای صد سال اجاره بدهند.

 رئیس این کمیسیون می افزاید که این زمین‌ها ملکیت رادیو تلویزیون ملی، ریاست افغان‌فیلم و وزارت ترانسپورت اند و این نهاد ها نیز در تبانی با وزارت امور خارجه و دیگر وزارت ها با فروش این املاک موافقت کرده اند.

یافته‌های کمیسیون عدلی و قضایی مجلس نمایندگان نشان می‌دهد که این نهاد ها در نظر دارند هژده جریب زمین را «متر» یک «دالر» بفروشند. زمین هایی که در منطقه وزیر اکبرخان و جوار کاخ ریاست جمهوری افغانستان موقعیت دارند.

بلخابی اضافه کرد:« پیشنهاد فروش این زمین ها از سوی وزارت خارجه افغانستان صورت گرفته است. وزارت های مالیه، خارجه، شهرسازی، ترانسپورت، تلویزیون ملی و افغان فلم مصوبه فروش ملکیت هایشان را به شورای وزیران فرستاده اند.»

بیشتر بخوانید: نمایندگان پارلمان: نام غاصبان زمین افشا شود

 اعضای کمیسیون عدلی و قضایی مجلس نمایندگان به این باور است که این زمین ها آبدات تاریخی افغانستان به شمار می روند و فروش آن جرم است. بلخابی دراین باره گفت :« این زمین‌ها در جایی موقعیت دارند که آبدات تاریخی محسوب می شوند، افغان فیلم و تلویزیون ملی جز آبدات تاریخی به شمار می روند که فروش آن از لحاظ قانونی و حقوقی جرم است.»

نقل مکان وزارت ترانسپورت

 وزارت ترانسپورت از ساحه سبز کابل بیرون شده است و دور تر از شهر به منطقه هوت خیل نقل مکان کرده است، در حالی که این وزارت رسماً دارای جایداد بوده و همچنان به این جایداد برای استفاده خود این وزارت نیاز می رود؛ اما به گفته کمیسیون عدلی و قضایی مجلس نمایندگان، گفتگوها برسر قیمت گذاری برای فروش و یا اجازه این زمین ها  جریان دارند. بلخابی می افزاید:« کار های اداری و کاغذی طی مراحل شده و تنها ماهده یا سند حقوقی اش مانده که نوشته شود.»

دویچه وله تلاش کرد تا در این باره دید گاه وزارت های خارجه، مالیه ، ترانسپورت ، شهر سازی و مسکن و افغان فیلم  را بگیرد اما با تلاش های مکرر برخی از وزارت ها از گفتگو خود داری کردند و با برخی دیگر موفق به گفتگو نشدیم .  صحرا کریمی، رئیس افغان فلم نیز در این باره حاضر به گفتگو نشد و تاکید کرد که هیچ زمینی تااکنون فروخته نشده است و تمام این موضوعات را" سیاسی" عنوان نمود.

Wiederaufbau in Schirpur, Wazir Akbar Khan (DW/ Yasir)

تصویر آرشیف: منطقه وزیر اکبر خانه در کابل

آغاز واگذاری جایداد های دولتی به سفارت ها

رادیو تلویزیون ملی افغانستان تائید می کند که از زمان ریاست جمهوری حامد کرزی واگذاری جایداد های دولتی به برخی از سفارت های خارجی و نهاد های بین المللی آغاز شده است. بربنیاد اطلاعات بخش پلان و پالیسی خارجی رادیو تلویزیون ملی برای نخستین بار۱۱ جریب زمین این اداره به سفارت کانادا واگذار شد.

 نعمت الله نیازمند، رئیس پلان و پالیسی امور خارجی تلویزیون ملی افغانستان به دویچه وله گفت:« زمینی که در آن زمان به سفارت کانادا واگذار شد یازده میلیون دالر در مقابل یازده جریب زمین به حکومت افغانستان داده بودند.»  نیازمند پذیرفت که بربنیاد پیشنهاد وزارت امور خارجه قرار است یک قسمت دیگر زمین ها که مربوط وزارت ترانسپورت، رادیو تلویزیون ملی و ریاست افغان فلم می شود به سفارت" انگلستان" و "بانک انکشاف آسیایی" واگذار شود.

 نعمتی برخلاف کمیسیون عدلی و قضایی مجلس نمایندگان می گوید، در بدل اجاره این زمین ها سالانه یک دالر هزینه پرداخته می شود:«زمینی که به چند سال واگذار می شود، سالانه قیمت اش را یک دالر تعیین کرده اند، اگر یک جریب زمین پنجاه سال داده شود، پنجاه دالر به دست می آورند.» او اضافه کرد که مراحل واگذاری این زمین ها نیز در زمان رئیس جمهور پیشین آغاز شده بود، با آنکه در بسیاری از موارد ریاست تلویزیون ملی مخالفت نیز نشان داده بود و اکنون فیصله شده است که باید این زمین ها به این نهاد ها تسلیم داده شوند:« چون حکم رئیس جمهور بود و پارلمان هم موافقت کرده بود اما تااکنون زمین های را واگذار نکردیم اما کارش جریان دارد.» زمینی که قرار است به" بانک انکشاف آسیایی" واگذار شود به گونه کامل جایداد تلویزیون ملی است و هفت جریب زمین دیگر نیز ملکیت این ریاست است که به سفارت انگلستان سپرده خواهد شد.

بیشتر بخوانید: «نمره های رهایشی بازگشت کنندگان غصب شده است»

 کمیسیون عدلی و قضایی روز یک شنبه  جهت روشن شدن بیشتر این قضیه، نمایندگان رادیو-تلویزیون ملی ، وزارت فواید عامه، ترانسپورت و افغان فیلم را به غرض استجواب و ارائه‌توضیحات به کمیسیون خواسته  بودند. اعضای کمیسیون عدلی و قضایی مجلس نمایندگان فیصله کردند که واگذاری زمین‌های یادشده خلاف منافع ملی است و باید جلو آن گرفته شود. این کمیسیون گفته است که برای نمایندگی‌های سیاسی کشورهای خارجی، جای مناسب دیگری اختصاص داده شود.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/افغانستان-واگذاری-۱۸جریب-زمین-دولتی-متر-یک-دالر-به-سفارت-ها/a-51528427?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading