بازتاب نیوز

سفر تازه‌ی خلیل‌زاد به کابل برای چگونگی از سرگیری گفتگوهای صلح

١٣ قوس ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

خبرگزاری رویترز نگاشته که آقای خلیل‌زاد برای گفتگو در مورد چگونگی از سرگیری گفتگوهای صلح با طالبان به کابل آمده است.

زلمی خلیل‌زاد در تازه ترین سفرش به کابل امروز چهارشنبه ۱۳ قوس، با حکمت خلیل‌کرزی، معین سیاسی پیشین وزارت امور خارجه دیدار کرده است.

خبرگزاری رویترز نگاشته که او بخاطر گفتگو در مورد چگونگی از سرگیری گفتگوهای صلح به کابل آمده است.

پیشتر، آقای خلیل‌زاد گفته بود که در افغانستان، پیش‌رفت‌های خوبی در برابر گروه داعش به دست آمده است.

او در صفحه‌ی تویتر خود هرچند نگاشته بودکه گروه داعش به گونه‌ی کامل در افغانستان از بین نرفته است، اما عملیات‌های نیروهای امریکایی یا ایتلاف، نیروهای امنیتی افغانستان و هم‌چنان گروه طالبان سبب سرکوب داعش در افغانستان شده است.

هم‌زمان دبیرکل ناتو می‌گوید که این پیمان توان آن را دارد تا نیروی‌های نظامی خود را برای سرکوب هراس‌افگنان به خاور میانه و افغانستان بفرستد؛ اما ترجیح می‌دهد تا نیروهای امنیتی این کشورها تقویت شوند و خود امنیت کشورهای شان را تامین کنند.

در همین حال، انس حقانی که چندی پیش در برابر رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان از بند دولت آزاد شده است، می‌گوید که در هماهنگی با رهبری طالبان و تیم گفتگوکننده‌ی این گروه در قطر برای صلح و پایان دادن به جنگ در افغانستان تلاش خواهد کرد.

انس حقانی همچنین گفته است که برای انجام تبادل زندانیان رهبری طالبان به ویژه ملا عبدالغنی بردار و نیز کشورهای قطر و پاکستان تلاش کرده اند و نیز زلمی خلیلزاد هم برای موفقیت تبادله زندانیان تلاش کرده و به کشورهای مختلف سفر کرده است.

از سویی، وزیر خارجه چین هم در گفتگو با حامد کرزی رییس جمهور پیشن در حاشیه‌ی نشست بهاری سلطنتی در بیجینگ خواهان از سرگیری بی‌درنگ گفتگوهای امریکا و طالبان شده است.

وانگ یی گفته است که اوضاع افغانستان به نقطه مهمی رسیده است و اولویت اصلی باید دستیابی به پیشرفت در گفتگوهای بین الافغانی باشد.

حامد کرزی هم گفته است که چین نقش تاثیرگذاری در روند بازسازی و صلح داشته و برای امنیت، ثبات و رفاه منطقه کمک کرده است.

با آن‌که رییس جمهور امریکا در سفرش به افغانستان گفت که گفتگوهای صلح با طالبان از سرگرفته می‌شود اما آغاز دوباره‌ و رسمی گفتگوها هنوز از سوی هیچ طرفی تایید نشده است.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/40457-2019-12-04-12-48-32

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading