بازتاب نیوز

نبود میکانیزم کارا برای اعتباردهی آرا در کمیسیون انتخابات، تیفا نگران است

١٣ قوس ١٣٩٨ سلام وطندار

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) امروز در یک نشست خبری در کابل یافته‌های نظارتی خود از جریان انتخابات ریاست جمهوری را منتشر کرد.

بر بنیاد یافته‌های تیفا، کمیسیون مستقل انتخابات برای اعتباردهی آرا میکانیزم کارایی را در اختیار ندارد.

در خبرنامۀ تیفا آمده است که نبود مکانیزم حسابده در کمیسیون مستقل انتخابات سبب شده شماری از تیم‌های انتخاباتی روند بازشماری و تفتیش آرا را تحریم کنند و کمیسیون انتخابات نیز نتوانسته است در چارچوب قوانین انتخابات، تیم‌های انتخاباتی را قناعت دهد.

خبرنامۀ تیفا افزده، در طول بیش از دو ماه پس از انتخابات ششم میزان، کمیسیون مستقل انتخابات شماری از تصمیم‌ها و فعالیت‌های خود را برخلاف قوانین، طرزالعمل‌ها و لوایح انتخاباتی اخذ و اجرایی کرده است.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان از اعمال نفوذ شماری از نهادها و کشورها و فشارهای سیاسی تیم‌های انتخاباتی بر روند فعالیت کمیسیون انتخابات ابراز نگرانی کرده است.

تیفا پیشنهاد کرده است که برای برون‌رفت از مشکلات کنونی و مشخص‌شدن سرنوشت انتخابات یک جلسۀ فنی و حقوقی از سوی سازمان ملل متحد با حضور تمام شرکای انتخاباتی برگزار شود.

علی افتخاری، از سخنگویان کمیسیون مستقل انتخابات به سلام‌وطندار می‌گوید، در قانون و لوایح کمیسیون انتخابات میکانیزم تفکیک آرای پاک از ناپاک وجود دارد و این کمیسیون روند بازشماری 27 ولایت کشور را بر بنیاد قانون پیش برده است.

این گفته‌ها در حالی بیان می‌شود که کمیسیون مستقل انتخابات و شماری از تیم‌های انتخاباتی به ویژه تیم ثبات‌وهم‌گرایی در مورد اعتبار بخشیدن به حدود 300 هزار رأی اختلاف نظر جدی وجود دارد.

تیم ثبات‌وهم‌گرایی این شمار آرا را «غیربیومتریکی و جعلی» می‌خواند و بر ابطال آن تأکید دارد.

در همین زمینه:

کمیسیون انتخابات تصمیم‌اش در بارۀ اعلام نتایج ابتدایی را فردا نهایی می‌سازد

آلمان خواهان اعلام بی‌درنگ نتایج انتخابات است

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=51693

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading