بازتاب نیوز

نگرانی سازمان ملل از افزایش نیازمندان به کمک‌های بشری درافغانستان

١٣ قوس ١٣٩٨ طلوع نیوز

سازمان ملل متحد، می‌گوید که شمار نیازمندان به کمک‌های بشری در افغانستان در حال افزایش است.

بربنیاد آمارهای سازمان ملل متحد، در سال جاری میلادی ۶.۳ میلیون تن در افغانستان به کمک‌های بشری نیازمند بوده‌اند، در حالی‌که این رقم در سال آیندۀ میلادی به ۹.۴میلیون تن خواهد رسید.

توبی لنزر، هماهنگ کنندۀ امور بشردوستانۀ سازمان ملل برای افغانستان در این باره گفت: «ما پیش‌بینی کرده‌‎‎ایم که در حدود ۹.۴میلیون تن در سال ۲۰۲۰ میلادی باز هم نیازمند کمک‌های بشردوستانه استند؛ یعنی از هر چهار نفر یک نفر نیازمند خواهد بود.»

سازمان ملل متحد، جنگ، خرابی هوا، سیلاب‌ها، خشک‌سالی و فقر را از دلایل افزایش در شمار نیازمندان به کمک‌های بشردوستانه در افغانستان می‌داند: «برای رسیده‌گی به این وضعیت، ما از جامعۀ جهانی تقاضای کمک‌های مالی بیشتر را خواهیم کرد. به این معنی که ما به ۷۳۴میلیون دالر نیاز داریم و تلاش می‌کنیم تا این پول را فراهم بسازیم.»

احمد قیس، یکی از باشنده‌گان کابل است که می‌گوید خانواده‌اش با مشکلات جدی اقتصادی روبه‌رو است.

او می‌گوید که همه‌روزه کار می‌کند تا نفقۀ خانوادۀ دوازده نفری‌اش را پیدا کند، اما درآمد روزانۀ او نمی‌تواند نیازهای آنان را برآورده سازد و از همین رو، نیاز به کمک دارد: «اینجا فقیر هستیم و کار می‌کنیم؛ مزۀ کار نیست. خانه هم که می‌روم نان‌خور زیاد است؛ حیران می‌مانم چه کنم.»

در همین حال، وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث افغانستان، هرچند از تلاش‌ها برای رسیده‌گی به نیازمندان سخن می‌زند، اما می‌گوید که در سال پیشرو ۲.۵میلیون تن به کمک‌های بی‌درنگ نیاز خواهند داشت.

احمد تمیم عظیمی، سخن‌گوی این وزارت بیان داشت: «براساس سروری و آسیب‌شناسی‌هایی که انجام دادیم، دو و نیم میلیون تن به کمک‌های فوری نیاز دارند.»

سازمان ملل متحد، تنها راه پیشرفت‌های اقتصادی و کاهش نیازمندی‌های بشری را در کشور رسیدن افغانستان به صلح می‌داند و تأکید دارد که با این وضعیت هم به این چالش رسیده‌گی جدی صورت خواهد گرفت.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/نگرانی-سازمان-ملل-از-افزایش-نیازمندان-به-کمک‌های-بشری-درافغانستان

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading