بازتاب نیوز

«عملیات مشترک نیروهای ایالات متحده،افغان و طالبان در شکست داعش مؤثربوده اند»

١٣ قوس ١٣٩٨ دويچه وله

زلمی خلیلزاد در این پیام تویتری گفته است که این عملیات ها سبب شکست گروه داعش در ولایت های شرقی افغانستان مخصوصاً ننگرهار گردیده اند؛ با آنهم فعالیت های گروه داعش در این مناطق  پایان نیافته اند. با آنهم خلیلزاد این عملیات ها علیه داعش را یک «پیشرفت واقعی» خوانده است.

اما آگاهان سیاسی افغان مقایسه جنگجویان گروه طالبان با نیروهای امنیتی افغان را که سالها در جنگ با طالبان قربانی شده اند، جفا به حق این نیروها میدانند و میگویند: نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امورصلح افغانستان با این پیام تویتری خود به جنگ طالبان در ۱۸ سال اخیر علیه نیروهای امنیتی افغان و نیروهای ناتو مشروعیت داده است.

صالح محمد سلجوقی نماینده پیشین پارلمان افغانستان به دویچه وله گفت: اظهار نظر تازه زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا در رابطه به نقش مثبت جنگجویان طالبان درشکست گروه داعش در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان این را نشان میدهد که خلیلزاد با گروه طالبان به دنبال یک هدف مشترک می باشد. به گفته او، خلیلزاد با چنین اظهار نظر، به نوعی جنگ طالبان در افغانستان را مشروعیت داده است.

سلجوقی تاکید کرد: خلیلزاد با این اظهار نظر خود نشان داده است که در گفتگوهای صلح با گروه طالبان، تلاش برای خلع سلاح جنگجویان طالبان نخواهد شد و جنگجویان این گروه به عنوان یک قدرت نظامی حفظ میگردند.

این نماینده پیشین پارلمان افغانستان بیان داشت: نباید به گروهی که تا امروز دهشت افگن بوده است، باچنین ابراز نظرهایی روحیه بخشید. او افزود: جنگ طالبان با داعش، با نوعیت جنگ و هدفی که دولت افغانستان دارد کاملا فرق دارد.

ظهیرالدین جانآغا نماینده پارلمان افغانستان در رابطه به شکست گروه داعش در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان به دویچه وله گفت: گروه داعش به تازگی رهبر خود را از دست داده اند و همین امر سبب شده است که این گروه در اکثر کشورهای که حضور داشتند شکست بخورند یا از جنگ عقب نشینی کنند.

جانآغا تاکید کرد: فشار به موقع نیروهای امنیتی افغانستان با حمایت نیروهای ناتو سبب شد که گروه داعش در شرق افغانستان با شکست مواجه شوند و طالبان در این زمینه هیچ نقش نداشته اند.

از سوی دیگر خالقداد بلاغی سناتور پیشین مجلس سنای افغانستان میگوید: گروه طالبان در قتل هزاران تن از نیروهای امنیتی افغانستان و افراد ملکی این کشور دست داشته اند و مقایسه این گروه تروریستی با نیروهای امنیتی افغان که قربانی طالبان شده اند کار درست نیست و خلیلزاد باید از چنین اظهار نظرهایی پرهیز کند.

بلاغی تاکید کرد: خلیلزاد با این اظهار نظر خود تلاش میکند تا جنایات طالبان را توجیه کند و طالبان مسلح را در شرق افغانستان حفظ نماید، با این توجیه که گویا این گروه میتواند در تامین امنیت ولایتهای شرقی افغانستان نقش مثبت بازی کنند.

این سناتور پیشین بیان داشت: نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امورصلح افغانستان با این اظهار نظر خود اذهان عامه افغانستان را به تشویش میاندازد.

در همین حال احمد سعیدی آگاه سیاسی و استاد دانشگاه به دویچه وله گفت: یکی از ماموریت های زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان این است که جنگ طالبان را مشروعیت بخشد و حضور و جنگ طالبان را طوری وانمود کند که سرنوشت امروز و فردای افغانستان را گروه طالبان رقم میزنند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: در شکست گروه داعش در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان نیروهای امنیتی افغان نقش عمده داشته اند و در این مسیر نیروهای امنیتی افغان قربانی داده اند اما خلیلزاد تلاش میکند این افتخار را به طالبان بدهد. به گفته احمد سعیدی این نوع برخورد خلیلزاد، جفا به خون سربازان افغان میباشد که سالها قربانی جنگ با داعش در افغانستان شده اند.

ما خواستیم دیدگاه وزارت دفاع ملی افغانستان را نیز در این رابطه داشته باشیم اما فواد امان معاون سخنگوی این وزارت گفت: وزارت دفاع تا اکنون در این رابطه موقف نگرفته است.

هفته گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در یک سفر غیر منتظره به پایگاه نظامی بگرام به ولایت پروان آمد و گفت: گروه داعش در افغانستان شکست خورده است و در شکست گروه داعش نیروهای امنیتی افغان و ناتو نقش داشته اند.

غضنفرعادلی 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/عملیات-مشترک-نیروهای-ایالات-متحدهافغان-و-طالبان-در-شکست-داعش-مؤثربوده-اند/a-51530528?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading