بازتاب نیوز

سخنگوی تیم ثبات و همگرایی: از هر روش قانونی برای جلوگیری از تقلب در انتخابات استفاده خواهیم کرد

١٣ قوس ١٣٩٨ صدای افغان - آوا

سخنگوی تیم ثبات و همگرایی: از هر روش قانونی برای جلوگیری از تقلب در انتخابات استفاده خواهیم کرد
بیش از دو ماه از انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان می‌گذرد، اما تاکنون نتایج ابتدایی این انتخابات مشخص نشده است. تیم ثبات‌وهمگرایی می‌گوید که تا زمانی که به خواست قانونی مردم توجه نشود، این تیم از هر روشی قانونی برای جلوگیری از تقلب استفاده خواهد کرد.
 
از چندین هفته به این سو، ده‌ها معترض در هفت ولایت کشور مانع از بازشماری آرا شده است، این افراد کمیسیون انتخابات را متهم به حمایت از یک تیم خاص کردند و مانع از بازشماری آرا در این ولایت‌ها شده‌اند.
 
اعتباربخشی حدود ۳۰۰ هزار رای میان کمیسیون مستقل انتخابات و شماری از تیم‌های انتخاباتی از جمله تیم ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله عبدالله باعث شده تا اختلافان همچنان باقی بماند و نتایج اعلام نشود.
 
تیم ثبات و همگرایی این تعداد آرا را غیربایومتریک شده و جعلی می‌خواند و بر ابطال آن تأکید دارد. کمیسیون مستقل انتخابات اما در دو فیصله‌ جداگانه بخشی از آن‌را اعتبار بخشیده و بخشی دیگر آن‌را به بازشماری و تفتیش راجع کرده است. تصمیمی که با مخالفت تیم ثبات و همگرایی مواجه شده است.
 
اکنون سخنگویان این تیم می‌گویند؛ تا زمانی که کمیسیون به مسیر قانونی برنگردد و به خواست مشروع مردم توجه نکند، مردم و تیم ثبات و همگرایی از هر شیوه قانونی و مدنی ممکن استفاده خواهد کرد، تا مانع از تقلب در این روند شود.
 
امان‌الدین معنوی یکی از سخنگویان تیم ثبات و همگرایی به خبرنگار آوا گفت که مردم با وجود مشکلات فراوان برای تمثیل دموکراسی به پای عمل صندوق‌های رای رفتند، اما کمیسیون انتخابات به جای اینکه به اعتماد از دست رفته مردم توجه کند، خلاف طرزالعمل‌ها و قوانین، موجود کرد و باعث ایجاد وضعیت فعلی شد.
 
آقای معنوی گفت که علاوه بر تیم ثبات‌وهمگرایی، تیم‌های دیگر انتخاباتی نیز با کمیسیون انتخابات نشست داشتند، اما رهبران کمیسیون انتخابات به طرزالعمل‌هایی که خودشان تدوین کرده‌اند، باورمند نیستند.
 
سخنگوی تیم ثبات و همگرایی در ادامه یادآور شد؛ کمیسیون تلاش کرد تا آرایی که فاقد اعتبار است، شامل دیگر آرای پاک محسوب کند که همین موضوع باعث اعتراض هزاران نفر در چندین ولایت کشور شد.
 
او گفت مردم افغانستان دیگر تحمل تقلب را ندارد، تیم ثبات‌وهمگرایی هنوز بر موقف خود بر باطل کردن 137 هزار به دلیل یک مشکل و 102 هزار رای دیگر به دلیل مشکلی دیگر که خلاف طرزالعمل و قانون است، توجه کند.
 
معنوی در پایان گفت که اگر کمیسیون به مسیر قانونی برنگردد و به خواست قانونی مردم توجه نکند، مردم و تیم ثبات‌وهمگرایی به هر شیوه ممکن قانونی، تلاش خواهد کرد تا مانع از تقلب در این روند شود.
 
اما میرزامحمد حق‌پرست معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان به خبرنگار آوا گفت که این کمیسیون تلاش می‌کرد تا نتایج ابتدایی انتخابات را مطابق تقویم از قبل مشخص شده، اعلام کند اما دلایلی باعث شد تا نتایج ابتدایی تاکنون اعلام نشود.
 
آقای حق‌پرست گفت که مشکلاتی مانند نرسیدن به موقع معلومات توسط شرکت درملوگ، مسدود بودن دفاتر ولایتی این کمیسیون در 15 ولایت در روزهای ابتدایی بعد از انتخابات و توقف بازشماری آرا، باعث شد تا این نتایج در موعد معین اعلام نشود.
 
معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات بیان کرد؛ از سویی دیگر در هفت ولایت کشور هنوز دفاتر ولایتی مسدود است، اما با آن هم، دفاتر ولایتی این کمیسیون در حال مذاکره با معترضان است تا روند بازشماری در این ولایت‌ها ادامه یابد.
 
او افزود: با وجود مشکلات ذکر شده، اما خوشبینی‌هایی وجود دارد تا روند بازشماری آرا در دفاتر ولایتی این کمیسیون، در چند انجام شود.
 
حق‌پرست خاطرنشان کرد که در 27 ولایت کشور روند بازشماری آرا خاتمه یافته و امروز در این کمیسیون جلساتی جریان دارد تا نتایج ابتدایی هر چه زودتر اعلام شود.
 
معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت متخصصان حقوقی در مذاکره با رهبری این کمیسیون در حال گفتگو هستند که آیا این امکان وجود دارد تا نتایج ابتدایی بدون در نظر گرفتن بازشماری در این هفت ولایت اعلام شود یا خیر.
 
این در حالیست که امروز هواداران تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی در ولایت های پروان، پنجشیر و جوزجان دست به اعتراض و راهپیمایی بزنند.
 
معترضان در ولایت پنجشیر میگویند که "کمیسیون انتخابات باید فوراً ۳۰۰هزار رأی غیربایومتریک، جعلی و خیالی را از دور خارج سازد و استقلالیت و بی‌طرفی‌اش را در روند انتخابات ثابت کند. در غیرآن، مسوولیت بحران سیاسی- انتخاباتی و پیامدهای آن، به دوش اعضای کمیسیون انتخابات وتیم متقلب خواهد بود."
 
از سویی دیگر تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف افغانستان از اعمال نفوذ شماری از نهادها و کشورها در کار کمیسیون انتخابات و نیز از فشارهای سیاسی و تیم‌های انتخاباتی بر کارکرد این کمیسیون ابراز نگرانی کرده است.
 
این نهاد گفته است که کمیسیون مستقل انتخابات به رغم آمادگی‌ها برای روز انتخابات، برای مدیریت شمارش و اعلام نتایج آرا برنامه‌ و کارشیوه‌ مدون و کارا نداشته به همین دلیل نتوانسته است مراحل پس از روز انتخابات را به درستی مدیریت کند.
 
اختلاف‌ها میان کمیسیون انتخابات و تیم ثبات و همگرایی اخیرا جدی‌تر شده است. هواداران این تیم از روز جمعه گذشته تاکنون در دست‌کم هفت ولایت دست به تظاهرات زده و خواستار ابطال ۳۰۰ هزار رأی شده‌اند. کمیسیون انتخابات در واکنش به تظاهرات هواداران تیم ثبات و همگرایی گفته است که بدون بررسی نمی‌تواند آرا را باطل کند.
 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/197208/سخنگوی-تیم-ثبات-همگرایی-روش-قانونی-جلوگیری-تقلب-انتخابات-استفاده-خواهیم

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading