بازتاب نیوز

دادگاه عالی افغانستان حکم زندانی متهم به 'کفرگویی' را لغو کرد

١٣ قوس ١٣٩٨ بی بی سی

آقای احمدی به ۲۰ سال زندان محکوم شده است

دادگاه عالی افغانستان حکم فعلی محمد زمان احمدی را که به اتهام نوشتن "مقاله کفرآمیز" به ۲۰‌سال زندان محکوم شده بود، لغو کرده و پرونده او را برای بررسی مجدد ارجاع داده است.

شورای عالی این دادگاه گفته است پرونده او به دادگاه ابتدایی/بدوی برای بررسی بیشتر ارجاع داده شده است. پرونده‌هایی از این دست پس از ارجاع حدود بیست روز طول می‌کشد تا به دادگاه بدوی برسد.

در پی درخواست تجدید نظر پرونده آقای احمدی از سوی وکیلان مدافعش، حدود دو ماه پیش، دادستانی کل افغانستان اعلام کرد که روند تجدیدنظر پرونده او به دادگاه عالی افغانستان ارسال شده است.

خانواده و وکیلان مدافع زمان احمدی، به رسانه‌ها گفته‌اند که انتظار دارند آقای احمدی پس از محاکمه مجدد در دادگاه بدوی آزاد شود.

آقای احمدی در سال ۱۳۹۱ به اتهام "ارتداد، اهانت و توهین به مقدسات دین اسلام" از طرف دادگاه اولیه حوزه سوم شهر کابل به بیست سال زندان محکوم شده بود. از آن زمان تاکنون آقای احمدی حدود ٧ سال را در زندان پلچرخی کابل سپری کرده است.

در روزهای اخیر کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی با راه‌اندازی هشتگ #FreeZamanAhmadi خواستار رهایی او از بند شدند.

وکیلان مدافع آقای احمدی استدلال می‌کنند که او به اتهام یک مقاله چاپ که چاپ نشده، چنین حکم سنگینی گرفته و فعالان مدنی افغان این حکم دادگاه را غیرمنصفانه خوانده‌اند.

در همین حال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، با انتشار بیانیه‌ای گفته است این نهاد "همواره قضیه محمدزمان احمدی را پیگیری و در این باره دادخواهی کرده است".

در بیانیه این کمیسیون آمده است که این نهاد "از لغو حکم محکمه بَدوی، توسط شورای عالی ستره محکمه (دادگاه عالی)، استقبال می‌کند".

زمان احمدی هفت سال است زندانی است

کمیسیون حقوق بشر در ادامه خواستار پرداخت غرامت و جبران آسیب‌های واردشده بر او و خانواده‌ او در مدتی که زندانی بوده، شده است. در بیانیه این نهاد آمده است: "همزمان، کمیسیون خواستار پاسخگویی نهادهای عدلی و قضایی در باره حکم‌های داده‌شده پیشین و آسیب‌های وارده بر او است و بر اساس قوانین نافذه کشور، تقاضای اجرای عدالت درباره آقای احمدی."

اتهام آقای احمدی چه بوده؟

براساس اعلام دادستانی آقای احمدی به "ارتداد و اهانت به مقدسات دین اسلام" به ۲۰ سال زندان محکوم شده است.

محمد زمان احمدی، حدود چهل سال دارد.

براساس گزارش‌ها او در سال ۱۳۹۱ مقاله‌ای درباره "عوامل تخریب مجسمه‌های بودای بامیان" نوشت که قبل از این‌که چاپ شود، پلیس حوزه سیزده کابل او را بازداشت می‌کند و محتوای نوشته منتشر نشده او به صورت دعوای دادستان و حکم قضات محکمه بدل می‌شود.

براساس اظهارات آقای احمدی، او این نوشته را برای یکی از نشریه‌های محلی درغرب کابل فرستاده و روزی از دفتر نشریه به او زنگ می‌زنند، او وقتی به دفتر نشریه می‌رود، پلیس او را بازداشت می‌کند.

رای دادگاه درباره آقای احمدی

لینک اصلی: https://www.bbc.com/persian/afghanistan-50661403

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading